Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenecek?

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenecek?

Yılda iki taksit şeklinde ödenen emlak vergisinin ilk taksit ödemeleri 1 Mayıs’ta başladı. 31 Mayıs’ta ilk taksit ödemeleri sona erecek. İkinci taksiye ödemeleri ise Kasım ayında gerçekleştirilecek.

Emlak Vergisi Sorgulama

Emlak vergisi borcu olup olmadığını öğrenmek ve teyit etmek isteyen vatandaşların, belediyelere gitmeleri veya internet üzerinden e-Devlet vasıtası aracılığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) sağladığı İnternet Vergi Dairesi’nden sorgulama yapmaları gerekmekte. 

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Ödeme ile ilgili belediyelerden alınan beyannamenin doldurulması gerekmekte. Bunun yanında beyanname için başvuru yapılırken tapu, nüfus cüzdanı ve eğer söz konusu bina ise kullanma izninin fotokopileri hazır bulundurulmalı. Beyanname için meskenin bulunduğu adres ile mükellefin ikamet adresi ve vergi numarası da belirtilmelidir. 

Ödemeler, taşınmazın bağlı olduğu belediyelere ya da havale ile belediyelerin banka hesaplarına yapılabiliyor. 

Kimler Emlak Vergisi Ödemez?

Geliri olmadığını beyan eden kişiler, sadece sosyal güvenlik kurumlarından aylık alanlar, gaziler, engelliler, şehit dul ve yetimlerin brüt 200 metrekareyi geçmemek koşuluyla sahip oldukları evler için herhangi bir emlak vergisi ödemeyecekleri duyuruldu.

Kimler Emlak Vergisi Ödeyecek?

Bina vergisini, binanın maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa binaya malik gibi tasarruf edenler emlak vergisi ödemeleri yapmakla yükümlü. Bir binaya paylı mülkiyet durumunda malik olanlar, hisseleri oranında mükellef oluyor. Elbirliği mülkiyette malikler vergiden müteselsilen yükümlü.

İnternetten Ödeme İmkanı

Emlak vergisi ödemeleri artık internet üzerinden de gerçekleştirilebiliyor. E-devlet sistemi üzerinden giriş yaparak emlak vergisi ödeme işlemini yapılabiliyor. Emlak vergisi ödemesine e-Devlet üzerinden giriş yapılabilir. 

Emlak Vergisi Hesaplama

Normal Yörelerde Büyükşehir Belediyesi

  • Binalarda Binde 2 Binde 4
  • Meskenlerde Binde 1 Binde 2
  • Arazilerde Binde 1 Binde 2
  • Arsalarda Binde 3 Binde 6
ÖNEMLİ  Mesken sahiplerine kritik ihtar: 50 bin TL'den olabilirsiniz

şeklinde ödemeler gerçekleştiriliyor. 

Emlak vergisinin hesaplanmasında 2 temel değişken var. 

Bunlardan birincisi Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca müştereken belirlenen bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleri; 

İkincisi ise belediyelerde kurulacak taktir komisyonları tarafından belirlenecek asgari ölçüde arsa metre kare birim değeri ve binanın yüz ölçümü.

Asgari ölçüde arsa metre kare birim değeri ise belediye taktir komisyonları tarafından hesaplanacağından; belediyeden belediyeye değişiklik göstereceği gibi, belediye içerisinde de sokak ve caddelere göre değişebilecek.

4 senede bir takdir komisyonları tarafından emlak değerleri tekrar hesaplanıyor. Son olarak 2017’de hesaplanan değerler, 2021’e kadar geçerli oldu. Ara senelerde tespit edilen rakama yeniden değerleme oranı da ekleniyor. Yeniden değerleme oranı bu yıl için yüzde 22.58 olarak hesaplandı. Buna göre, Emlak Vergisi değeri yeniden değerleme oranının yarısı olan (yüzde 23.73/2) yüzde 11.29 şeklinde artırılarak düzenlenecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ