Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Emlak Vergisi için Emsal Karar

Emlak Vergisi için Emsal Karar

Emekli maaşından başka gelirim yok ve brüt 185 metrekarelik tek konutum var. Normalde muafiyet için tüm koşullar uygun. Ama yararlanamıyorum emlak vergisi muafiyetinden, vergi ödemem gerektiği belirtiliyor.

Okurum Gültekin Yetik iletti bu mesajı…

Emekli maaşından başka gelirim yok ve brüt 185 metrekarelik tek konutum var. Normalde muafiyet için tüm koşullar uygun. Ama yararlanamıyorum emlak vergisi muafiyetinden, vergi ödemem gerektiği belirtiliyor. Nedeni de; normalde 185 metrekare olarak ölçülen evimin, otopark, depo ve asansör boşlukları hesaba katıldığında 260 metrekare olarak ölçülmesi. Ortak alanlardan daireye düşen pay dikkate alındığında konutumun ‘brüt 200 mmetrekareyi aşması’ nedeniyle muafiyetten yararlanamıyorum. 

Evet, genelde belediyelerin görüşü bu yönde. Yani; ortak alanlardan gelen paylar da dikkate alınarak, brüt metrekare hesabı daha yüksek hesaplanıyor ve ortak alan hariç binanın dıştan dışa yüzölçümü 200 metrekarenin atında iken, ortak alandan gelen paylar sonrası 200 metrekarenin üzerine çıkabiliyor.

Otopark Ayrıntısı

Vatandaşlar konuyu Maliye’ye de sormuş ve yine aynı cevabı almışlar. Site içerisindeki dairesinin normalde 173 metrekare brüt alanı olduğunu belirten kat malikine, sitenin kapalı otoparkından gelen (dairenin arsa hissesine göre hesaplanan) 86 metrekare de dikkate alınarak dairenin dıştan dışa yüzölçümü 259 metrekare olarak hesaplandığı belirtilmiş. Ve dolayısıyla “sıfır oranlı emlak vergisi avantajından yararlanamayacağı” belirtilmiş. 

Bazı vatandaşlar yargıya da taşımış konuyu. Yargı ise ortak alanlardan dolayı dairenin brüt metrekaresine ilave edilen alanların, vergi muafiyetini kaldırmayacağını belirtmiş.

İzmir 4’üncü vergi mahkemesi kararında “Bağımsız bölümün (dairenin) brüt alanına, ortak alanlardan gelen payın yeniden eklenmesine olanak bulunmadığı” vurgulanıyor. Belirtilen brüt alana; yeniden ortak yerlerden gelen payın ilave edilmesi suretiyle, konutun brüt 200 metrekare sınırını aştığından yola çıkılarak vergi avantajının kaybolmasının hukuka uygun olmadığı belirtiliyor.

ÖNEMLİ  Ankara'da 127 bin metrekarelik taşınmaz için ihale düzenlenecek

Üst Mahkeme

Bu karara belediye itiraz edip üst mahkemeye gitmiş. İzmir Bölge İdare Mahkemesi de konuyu incelemiş ve o da belediyenin yaptığı işlemi uygun görmemiş. (Belediyenin istinaf başvurusu reddedilmiş.) 

Dolayısıyla ortak alanlardan gelen payın dikkate alındığı brüt metrekare hesabına karşı dava açan vatandaş, üst mahkeme tarafından da haklı bulunmuş. 

Danıştay 9’uncu Dairesinin de “ortak alanların eklenmesi sonucunda 200 metrekareyi aşan dairelerin vergi muafiyetinden yararlanabileceği yönünde” kararı var.

Ankara ili, Çankaya ilçesinde normalde 170 metrekare olan dairenin, 210 metrekare olduğu ileri sürülerek emlak vergisi muafiyetinden yararlanamamasını hukuka uygun bulmamış.

İlk derece mahkemesinin bu yöndeki (muafiyetten yararlanabileceği yönündeki) kararını onamış.

Dolayısıyla sıfır oranlı emlak vergisi avantajından yararlanmak için tüm koşulları uygun olmasına rağmen yalnızca ortak alanlardan gelen payların ilave edilmesi suretiyle konutlarının brüt metrekaresi 200 metrekareyi aşan ve vergi ödeyen mülk sahiplerinin yargıya başvurma imkânları da var.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ