Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Emlak vergisi iadesi

Emlak vergisi iadesi

Maliye bakanlığının yapmış olduğu düzenlemelerde geçen ve Emlak vergisi kanunda bulunan maddeler ile; Hiçbir geliri olmayan işsiz veya ev hanımı gibi ev sahiplerinin, sahip oldukları meskenin tek olması ve 200 metrekare’yi geçmemesi halinde emlak vergisi ödemezler. Belediyelere yapılan başvurularda böyle bir kanun yok, vergi muafiyeti geçerli değil gibi yanıt alan vatandaşlar vergileri mecbur olarak ödemek zorunda kalıyorlar. Peki, bu gibi durumlarda ne yapmalıyız ve geçmişe dönük ödediğimiz emlak vergisi iadesi işlemleri için neler yapmamız gerekiyor? Bu yazımızda tüm bunları anlatarak, sizlerin biraz olsun fikir sahibi olabilmenizi ve maddi olarak hem tasarruf hem de geçmişte gasp edilen paranızı geri almanızı sağlayacağız. Bu arada emlak vergisi hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz; Emlak vergisi nedir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Emlak vergisi kanunu madde 8;

  • Hiçbir geliri bulunmayan (Ev hanımı veya işsizler) ile geliri kanunlar çerçevesinde sosyal güvenlik kurumlarından olan (Emekliler, dul ve yetim maaşı alanlar gibi) ve engelliler, Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilin de brüt 200 metrekare ölçüyü geçmeyecek tek meskene sahip olan ve yukarıdaki nitelikleri taşıyan vatandaşlar sahip oldukları meskenleri için vergi ödemezler.
  1. Seri numaralı Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği ile Maliye bakanlığı tarafından 11 Nisan 2015 tarihinde yayınlanan özelge ile örnek ve yaşanmış bir konu anlatılarak durumun açıklığa kavuşması sağlanmıştır. Bu örnekte;

Bir emekli vatandaş, İstanbul vergi dairesine müracaat ederek, “ Geriye Dönük (Sıfır oranlı) indirimli emlak vergisi uygulamasından yararlanıp yararlanamayacağını sormuştur. Örnekte bahsi geçen Vergi Dairesi Başkanlığı da bir özelge yayınlayarak, emekli vatandaşların indirimli bina vergisi oranından yararlanmalarında geçmişe dönük bir tarih belirlenmediğini ve bu sebeple zaman aşımı olmayacağı için emlak vergisi iadesi nden yararlanabileceği, geçmişte ödediği bedellerin ilgili kurum tarafından ödenmesi gerektiğini bildirmiştir.

ÖNEMLİ  169 konut ve ticari yerin satışı için geri sayım başladı

Bu kanun kapsamında, ödemiş olduğunuz emlak vergileri için emlak vergisi iadesi konusunda izlemeniz gereken adımlar;

  • Bağlı bulunduğunuz belediye binasına giderek, Emlak Vergisi Tebliği’nde yer alan, 38 Numaralı emekli, ev hanımları, işsizler ve engelliler hakkındaki kanunu içeren belgenin bir örneği ile ücretsiz olarak belediyeden temin edebilecekleri formu doldurup teslim etmeniz gerekmekte.
  • Forum doldurma işleminin hemen ardından emlak vergisi iadesi için, ilgili belediyeden düzeltme yolu ile 2008 yılı ila 2012 yılları arasında ödedikleri emlak vergisi iadesi için vergi iade talebinde bulunmanız gerekmekte.

Önemli Not: Belediyeler bu emlak vergisi iadesi konusunda size yardımcı olmak ve ödediğiniz bedelleri iade etmek zorundalar.  Aksi bir durum ile karşılaşmanız halinde Maliye Bakanlığının yayınladığı özelgede geçen; “ Vergiler geçmişe dönük olarak düzeltilecek, Tahsil edilen vergiler iade edilecek “ ibarelerini hatırlatabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ