Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Emlak Sektöründe Stokları Eritecek Hamle

Emlak Sektöründe Stokları Eritecek Hamle

Hükumet daralan gayrimenkul sektörü için hakarete geçti. Sektörünün önde gelen üç kuruluşu olan GYODER, İNDER ve KONTUDER’den üyelerinin ellerinde bulunan stok bilgisini acilen hükumete iletmesini istedi.

STOKLARI ERİTMEK İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Emlak sektöründeki durağanlığın ve stokların eritilmesine dönük hükumetçe başlatılan çalışmanın çerçevesi netleşmeye başladı. Emlak sektörünün önde kuruluşları, KONUTDER, GYODER ve İNDER konuyla ilgili olarak üyelerine bilgilendirme mektubu gönderdi. Bilgilendirme mektubunda 7 Kasım saat 12.00’a kadar firmaların ellerindeki stokları Emlak Konut ve GYODER’e bildirmeleri istendi.

İKİ BAKANLIK BİRLİKTE ÇÖZÜM BULACAK

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ortak çalışması ile, konut sektöründeki stokların eritilmesine yönelik çalışmanın çerçevesi netleşmeye başladı. Sektörün çatı kuruluşları Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER), Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ve İstanbul İnşaatçılar Derneği’nin (İNDER) üyelerine gönderdiği bilgilendirme mektubunda, 7 Kasım’a kadar firmaların ellerindeki stokları Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) ve GYODER’e bildirmeleri istendi.

KURULUŞLAR STOKLARINI BİLDİRECEK

Üyelere geçilen bilgilendirmede; gelir gider dengesi bozulmuş, bankalar ile sıkıntıya girmiş, takipte olan veya konkordato ilan etmiş firmalara, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Bankalar Birliği Genel Müdürlüğü planlamasında görevlendirilen Emlak Konut GYO tarafından destek planlandığının altı çizildi.

DESTEK PAKETİ GELİYOR

Emlak sektöründeki daralmanın önüne geçilmesi ve stokların eritilmesi amaçlanan çalışmada kuruluşlar için düşünülen destek paketi şu şekilde;

  • Programa öncelikle gelir dengesi bozulmuş, bankalar ile sıkıntıya girmiş, bankalar nezdinde takipte olan ve ya konkordato ilan etmiş firmalar ile bana kredi borçlarını azaltmak ya da kapatmak isteyen firmalar katılabilir.
  • Öncelikle elinde iskanı alınış orta segmentte konut stoku bulunan firmalar katılabilir. Konutun yanında ofis ve iş yeri firmalar, dilerse bu malları ikinci bir liste ile sunabilirler.
  • Emlak Konut verilen bu listelerdeki gayrimenkulleri kendi ekspertizlerine değerletip, iskontolu bir bedelden karşılıklı rıza ile satın alacak. Satın alınan bedelin yüzde 70’lik kısmı o firmaların banka borçlarının ödenmesinde kullanılacak. Yüzde 30’luk kısım ise firmalara verilerek kendi işlerinde kullanılması sağlanacak.
  • Kamu bankaları dışındaki bankalara olan borçların kapatılmasındaki görüşmelerde bu programa katılan firmalara destek olunacak.
ÖNEMLİ  İnşaat Malzeme İhracatında Rekor Artış
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ