Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Emlak Satışı ve Kiralamada Döviz Yasaklandı!

Emlak Satışı ve Kiralamada Döviz Yasaklandı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzaladığı kararname ile artık menkul ve gayrimenkul satış ve kiralaması TL üzerinden yapılacak

Cumhurbaşkanlığı’ndan Türk Lirası’nın korunması hakkında kararname yayımlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzaladığı kararnameye göre, Türkiye’de yaşayan kişiler her türlü menkul ve gayrimenkul satış ve kiralamalarını Türk Lirası üzerinden yapacak. Döviz üzerinden yapılan sözleşmeler bir ay içinde Türk Lirası’na çevrilecek.

TÜRK PARASININ KIYMETİNİ KORUMA KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK

Resmi Gazete’de yayımlanan kararnamede, 7/8/1989 tarihli ve 32 sayılı Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında Kararın 4’üncü maddesine aşağıdaki bentin eklendiği bildirildi.

“Türkiye’de yerleşik kişilerin Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarında menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamaz.”

DÖVİZLE YAPILAN ANLAŞMALAR TL ÜZERİNDEN YENİDEN BELİRLENECEK

Kararnamede bildirilen geçici maddede ise şu ifadeler yer aldı:

“Bu kararın 4’üncü maddesinin (g) bendinin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren otuz gün içinde, söz konusu bentte belirtilen ve daha önce akdedilmiş, yürürlükteki sözleşmelerdeki döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında Türk parası olarak taraflarca yeniden belirlenir.”

Kararnamede kararın yayım tarihinde yürürlüğe girdiği belirtilirken kararın hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yürüteceği ifade edildi.

ÖNEMLİ  Emlak Bank Faizsiz Kredi Sunacak
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ