Tapu Harcı nedir, nasıl hesaplanır?

0 108

Tapu ve Kadastro daireleri tarafından gerçekleştirilen satış veya devir işlemlerinde, her iki taraftan harç adı verilen ücret talep edilmektedir. Bu bedel tapunun yasal olarak gerekli şartlarda devir edilebilmesi için yapılan keşif, inceleme ve değerli kağıt bedeli karşılığında alındığı belirtilmektedir.

Tapu Harcı nedir, nasıl hesaplanır? Sorusunun ilk kısmına yukarıda yanıt verdik, şimdi ise ikinci kısmı olan hesaplama yöntemine değinelim;

Tapu masrafları içinde, tapu harcından farklı olarak döner sermaye ücreti adı verilen masraf kalemi de bulunmaktadır. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan 2015 yılı tarifesinde, döner sermaye tutarı %10,11’lik yeniden değerleme oranı ile birlikte 82 Lira 50 Kuruş olan döner sermaye harcıda tapu masrafı olan tapu harcı ile birlikte ödenmesi gerekiyor.

Tapu harcı nedir, nasıl hesaplanır? Konusunu matematiksel formüller yerine, basit bir örnek ile detaylı bir şekilde açıklayalım;

Mustafa Bey, 200.000 Türk Lirası rayiç bedele sahip olan evini satışa çıkartıyor. 2015 Tapu harcı hesaplama tarifesine göre, Mustafa Bey’in tapu dairesine 4.000 Türk Lirası tapu harcı ödemesi gerekiyor. Eğer satış yaptığı kişi ile anlaşarak tapu masrafının tamamını karşılayacağını taahhüt etmiş ise, binde 40’lık bölümünü ödeyerek toplamda 8.000 Türk Lirası tapu harcı ödeyecektir. Döner sermaye ücretini de içerisine eklediğimiz zaman 8.082 TL Yapmaktadır.

Aşağıda verdiğimiz taslak liste ile fiyat aralıkları aynı olan mülklerin tapu masraflarını öğrenebilirsiniz.

  • 100.000 Türk Lirası satış değeri olan konut için toplam 4.000 TL Tapu Masrafı bulunmaktadır.
  • 200.000 Türk Lirası satış değeri olan konut için toplam 8.000 TL Tapu masrafı bulunmaktadır.
  • 300.000 Türk Lirası satış değeri olan konut için toplam 12.000 TL Tapu masrafı bulunmaktadır.
  • 400.000 Türk Lirası satış değeri olan konut için toplam 16.000 TL Tapu masrafı bulunmaktadır.
  • 500.000 Türk Lirası satış değeri olan konut için toplam 20.000 TL Tapu masrafı bulunmaktadır.

Yukarıda bahsedilen tapu harcı nedir, nasıl hesaplanır? Sorusunun hesaplama kısmına cevap olarak verdiğimiz taslak listedeki masraflara, döner sermaye ücreti dahil değildir. Toplam masraflar, alıcı ve satıcı tarafından %50 – %50 oranında paylaşılarak ödenmelidir.

Bu konuyla benzer içerikli ve ilginizi çekebilecek diğer bir yazımız olan Tapu sorgulama nasıl yapılır? makalesini okumanızı da tavsiye ederiz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.