Mart Ayı Kira Zammı Ne Kadar?

05 Mart 2019 Salı, 03:37

Kira sözleşmesi bu ay yenileyecek kiracılar için zam oranı dün enflasyon rakamlarının açıklanması ile belli oldu. Buna göre, Mart ayında kiralara en yüksek yüzde 17,93 zam yapılabilecek.

Türk Borçlar Kanunu kapsamında Yİ-ÜFE’ye göre belirlenen kira artış oranları, artık TÜFE’deki 12 aylık ortalamalara göre hesaplanacak. 1 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe giren düzenlemeyle, tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak bedele ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında TÜFE’deki 12 aylık ortalamalara göre değişim oranını geçmemek koşuluyla geçerli olacak. 

KİRALARA ENFLASYONUN ÜZERİNDE ZAM YAPILAMAZ

Tüketici Başvuru Merkezi Genel Başkanı İbrahim Güllü de kira artışlarında TÜFE’nin dikkate alınmasına ilişkin düzenlemeyi son derece olumlu karşıladıklarını belirtti.

Kirada 12 aylık ortalamaların baz alınması ve bunun aşılamayacak olmasının da tüketici, kiracı ve ev sahipleri açısından olumlu olduğunu ifade eden Güllü, “Enflasyon baz alınacağı için tüketici ya da kiracının enflasyona ezdirilmemesi söz konusu oluyor. Bu düzenlemeyle kira bedellerine enflasyonun üstünde zam yapılmasının önü kapatılmış oldu. Bu da vatandaşın bütçesine katkı sağlayacak. Ev sahipleri de yüksek artış talep edip alamama sıkıntısı yaşamayacak. Bu düzenleme, kira davalarındaki artışın da önüne geçecek. Adliyelerde, kira artışı ve kira bedellerinin ödenmemesine ilişkin çok sayıda dava var. Toplumsal açıdan da önemli bir düzenleme yapılmış oldu.”

MART AYINDA ARTIŞ EN FAZLA YÜZDE 17,93 OLABİLİR

Konut ya da iş yeri kira sözleşmesi bu ay yenilenen kiracılara ne kadar zam yapılacağı dün enflasyon rakamlarının açıklanması ile belli oldu. 

TÜFE, 2019 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,16, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1,23, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,67 ve on iki aylık ortalamalara göre ise yüzde 17,93 oldu.

Yİ-ÜFE, 2019 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,09, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 0,55, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 29,59 ve on iki aylık ortalamalara göre ise yüzde 29,97 oldu.

Buna göre Mart ayında kira artışı için en yüksek yüzde 17,93 zam yapılabilecek.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

www.sehiremlak.com