Konutta KDV ve Tapu Harcı İndirimi Uzatıldı

0 33

Konut, otomobil, beyaz eşya ve mobilya alacaklar için büyük indirim imkanı sunan ÖTV, KDV ve tapu harcı indirimleri 3 ay daha uygulanacak

İNDİRİM KARARI RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Söz konusu indirimlere ilişkin Cumhurbaşkanı Kararları, 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

TAPU HARCI VE KDV İNDİRİMİ 3 AY DAHA SÜRECEK

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, konut satışlarında KDV oranları 31 Mart 2019’a kadar yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak uygulanacak. Tapu harçlarında yüzde 4’ten 3’e indirim bu tarihe kadar devam edecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak konuya ilişkin yaptığı açıklamda, “Enflasyonla Topyekun Mücadeleye, ekonomide dengelenmeye ve istihdama destek amacıyla başlattığımız ve bu gece sona erecek olan ÖTV ve KDV indirimlerini yeni yılda 3 ay süreyle devam ettiriyoruz. İndirimlerimiz milletimize ve sektörlerimize hayırlı uğurlu olsun.”

BEYAZ EŞYADA ÖTV SIFIRLANDI

Mobilya sektöründeki KDV oranı yüzde 18 yerine, yüzde 8 olacak. Beyaz eşyada uygulanan ÖTV oranları da sıfırlanmış olarak devam edecek.

TİCARİ ARAÇLARDA KDV YÜZDE 1 OLACAK

Otomotivlerde de 1600 cc altı motorlu araçlardaki ÖTV’de 15’er puanlık indirim devam edecek. Ticari araçlarda KDV oranları da yüzde 18 yerine yüzde 1 olarak devam edecek.

Mükelleflerin indirimli orana tabi işlemlerine ait iade hesabına, bu hüküm kapsamında teslim ettikleri mallar, Türkiye’de kayıt ve tescil edilmemiş yeni araçlar hariç, nedeniyle yüklendikleri vergiler dahil edilmeyecek. Bu hüküm, 31 Ekim 2018’den itibaren geçerli olacak.

KAPSAMLI BİR ÖTV İNDİRİMİ

Düzenleme kapsamında tarımda kullanılan römorklar ile diğer römorklar için de KDV oranı yüzde 1 olarak belirlendi. Motor silindir hacmi 250 santimetre küpü geçmeyen motosikletler ve bir yardımcı motoru bulunan tekerlekli taşıtlardan alınan ÖTV’de sıfırlandı. Sürekli nominal gücü 250 vatı geçmeyen yardımcı bir elektrik motoru olan pedal yardımlı, iki, üç ve dört tekerlekli taşıtlar ve motor gücü 20 kilovatı geçmeyenlerin ÖTV oranı da yüzde 0 olarak uygulanacak.

Leave A Reply

Your email address will not be published.