İstanbul’da kira getirisi yüksek semtler

0 78

Gayrimenkul ve emlak alanına İstanbul’da yatırım yapmak isteyen hemen herkesin aklına gelen ilk sorulardan birisidir; İstanbul’da kira getirisi yüksek semtler nereler? Sizler için yapmış olduğumuz bu makalede hem birkaç ufak yatırım tüyosu, hem de mevcut düzende yaptığınız yatırımlar ile yüksek kiralar elde edebileceğiniz semtleri söyleyeceğiz.

Öncelikle İstanbul’da kira getirisi yüksek semtler dediğimi zaman aklımıza ilk gelmesi gereken unsur; Köprülere yakın ve sahil şeridine sahip bölgeler olmalıdır. Merkezi semtler, kırsal bölgelere göre daha yüksek kira getirisi sağlayabiliyor. Tabi yatırım yaparken göz önünde bulunduracağımız en önemli faktör olan maliyet ise merkezi bölgelerde kira artışına doğru orantılı olarak artıyor.

Kentsel dönüşüm projesinin başlamasıyla birlikte, kiralık ev sektöründe önemli bir ivme yakalandı. Devletin vermiş olduğu kira yardımı ile dar gelirli ailelerin tercih ettiği düşük bedelli kiralık evlere olan talebin artmasıyla birlikte kira bedelleri de yükselmeye başladı. Düşük maliyetle ev sahibi olan ve aynı düzeyde düşük kira geliri elde eden mülk sahipleri piyasanın hareketlenmesiyle birlikte, prim yapan konutları sayesinde daha yüksek kazançlar elde etmeye başladılar.

İstanbul’da kira getirisi yüksek semtler listesini size sunmadan önce, satın alacağınız mülkün değeri ne kadar yüksekse kira getirisinin de o kadar yüksek olacağını tekrar hatırlatmak isteriz. Aşağıdaki listede örnek kiralık evleri gösterirken, satış bedellerinin ortalama olarak 15 yıllık kira bedellerine eş değerde olduğunu söyleyebiliriz.

  • Ataşehir Varyap Meridian 11+1 1010 Metrekare Villa Aylık Kira Bedeli: 25.000 Amerikan Doları
  • Sapphire Rezidans 800 Metrekare 5+1 Daire Aylık Kira Bedeli: 25.000 Amerikan Doları
  • Astoria Kempinski Tam Kat 720 Metrekare Daire Aylık Kira Bedeli: 23.000 Amerikan Doları
  • Gümüşsuyunda Deniz Manzaralı 4+1 Apartman Dairesi Aylık Kira Bedeli: 10.000 Amerikan Doları
  • Bis Sitesinde 5+1 Bahçeli Dubleks Daire Aylık Kira Bedeli: 6.000 Türk Lirası

Yukarıda vermiş olduğumuz 5 örnekte görüldüğü üzere yüksek kira getirisine sahip evler in semtleri sahil şeridine ve şehir merkezine yakın noktalar olduğunu görebilirsiniz. Kira gelirini etkileyen diğer faktörler ise; evin büyüklüğü, yapım yılı, lüks aksesuarları, bahçe, havuz gibi peyzaj mimarisi ve buna benzer öğeler sayesinde kira bedelleri iki katına çıkabiliyor. Kira getirisi amaçlı yatırım yapmayı hedefliyorsanız, bütçenizin el verdiği düzeyde semtlerde bulunan emlak danışmanlarına ya da genel anlamda şehir bazında hizmet veren emlak firmalarına danışmanızda büyük fayda var.

Bu konuyla ilgili olarak ilginizi çekebilecek diğer konular :

Leave A Reply

Your email address will not be published.