İstanbul un en çok gelişen semtleri

0 99

Türkiye’nin metropol şehri olan ve en yüksek nüfusa sahip ili İstanbul hızla gelişmeye devam ediyor. En fazla göç alan bu şehrimizde, barınma ihtiyacı hızla arttığı için il sınırları içerisindeki tüm toprak parçaları hızla yerleşim alanı haline geliyor. Şehre bağlı tüm semtlerde gözle görülür bir gelişme olduğu aşikâr ortada. İstanbullu olup da şehirden birkaç yıl ayrı kalan birisi bile tekrar şehre döndüğünde, doğup büyüdüğü yerleri tanıyamıyor. Halkın refah düzeyini artırmak ve daha kaliteli hizmet sunmak için İstanbul büyükşehir belediyesi tarafından neredeyse her bölgeye yollar, köprüler, sosyal tesisler, yeni yerleşim yerleri ve hatta yeni ilçeler inşa ediliyor. Yatırım alarak hızla gelişen bölgelerden bazıları;

  • Cendere Yolu: Bölgenin en eski sanayi alanlarından birisi olan Cendere Yolundaki tesisler hızla taşınıyor. Dere ve Orman bölgesine sahip alana yapılan yerleşim bölgeleri cezp edici bir hal alırken yatırımcıların odağı haline gelmeye başlıyor.
  • Basın Ekspres Yolu: Basın sektörünü modern plazalar ile tanıştırarak yeni bir yaşam modeli getiren bu mevkii ve yol üzerinde bulunan fabrikalar artık şehir merkezi sayılan bölgede kalması sebebiyle hızla taşınıyor. Bölgeye inşa edilmeye başlayan oteller ise Basın Ekspres Yolu’nun birkaç yıl içerisinde yeni maslak olacağının sinyalini veriyor.
  • Sancaktepe: Çevre semtlerden bakıldığı zaman kötü bir prestije sahip olan Sancaktepe, gitmeye korkulan ve halk arasında lastik yakılan semt olarak bilinirdi. Bazı büyük konut yatırım firmalarının İstanbul un en çok gelişen semtleri arasına gireceğine inanmasıyla birlikte yaptığı yatırımlar sayesinde artık modernize olmuş bir semt halini aldı.
  • Kayaşehir: Geçmiş yılların en çok bilinen gecekondu semti artık en kalabalık semt unvanını eline almaya hazırlanıyor. Devletin yaptığı Kayaşehir TOKİ yatırımı ile güçlenen ve özel sektör yatırımcılarının da dikkatini çeken Kayaşehir de İstanbul un en çok gelişen semtleri arasındaki sıralamada yerini alıyor.
  • Kartal: Son olarak sahil şeridinin en şanslı semtinden bahsedelim. Kartal kalabalık bir kesim için, Anadolu yakasının yeni Maslak semti niteliğinde. Belediye ve ulaştırma bakanlığı tarafından hayata geçirilen ulaşım projeleri ile gelişen semt, sahile sırtını döndüğü onca yılın acısını çıkartırcasına gelişiyor ve İstanbul un en çok gelişen semtleri arasında modern bir yaşam alanı haline geliyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.