Ev alırken devlet desteği

0 65

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu geçtiğimiz günlerde bakanlarını ve inşaat sektörünün önemli temsilcileri ile bir toplantı gerçekleştirdi. Yaklaşık olarak 6 saat süren toplantıda vatandaşları yakından ilgilendiren kararlar çıktı.

Ev alırken devlet desteği verilmesi yönünde çıkan bu karar kapsamında; Vatandaşların belirlenen bankalarda açacağı konut hesaplarında biriktirdikleri peşinatlarına %15 oranında devlet desteği eklenerek ev sahibi olmanın kolaylaştırılacağı belirtildi. Günümüzde konut almak isteyenlerin ilk tercihlerinden birisi olan konut kredisi kullanımında şart koşulan %25’lik peşinat bedelinin birikiminde önemli rol oynaması planlanan bu proje sayesinde, dar gelirli vatandaşların konut sahibi olması amaçlanıyor. Proje ile ilgilenen birkaç kişi ile yaptığımız görüşmelerde ise; Bankada para biriktirecek kadar geliri olan birisinin zaten devletin desteğine ihtiyaç duymayacağını, mevcut ödenen kiraların devlete ödenerek kira öder gibi ev sahibi olma konusunda destek çıkartılması gerektiği konusunda birçok görüş aldık.

Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından düzenlenen İnşaat Sektörü Zirvesinde alınan karar kapsamında ise, konut kredisi kullanarak ev almak isteyen kişilerin biriktirmeye başladığı peşinat tutarını gerekli bankalarda barındırması gerektiğini. Ben konut almak için para biriktiriyorum diyen bir vatandaşa, konut aldığı anda hesabında biriken paranın %15’i kadar ev alırken devlet desteği verileceğini açıkladı.

BİMER ( Başbakanlık iletişim merkezi )’e gelen iletişim formlarında ve TÜİK ( Türkiye İstatistik Kurumu ) tarafından yapılan araştırmalarda ise, ülkenin önemli bir kısmının asgari ücret ile geçindiği görülmekte. Türkiye geneline bakıldığı zaman kira bedeli ortalaması 500 TL civarlarında, halkın aldığı 1.000 Liralık maaş ile hem kira ödeyip hem geçimini sağlayıp hem de hükümetin istediği 3 çocuğa bakarak ardından ev alabilmek için bankada para biriktirmesi hayal olarak gözüküyor. Bazı vatandaşların ise; çıkan kanunlar zenginleri kapsıyor, zenginin parasının daha çoğalması yönünde çalışmalar yapılıyor. Dar gelirli aileleri düşünen yok, bizlerin ev sahibi olması hayal. Gibi görüşler oldukça fazla.

Hükümet kanadından ise bu konu hakkında açıklama sonrası gelen yorumlarda; Toplu Konut İdaresi ( TOKİ ) tarafından inşa edilen konutlarda, dar gelirli ailelerin ev sahibi olabilmesi için peşinat şartı aranmakta. Bu şartı yerine getirebilmek için vatandaşların dişinden tırnağından artırdığı ne varsa yatırım hesabında biriktirmeli ve ev alırken devlet desteği projesi ile kısa zamanda ev sahibi olmayı hedeflemeliler şeklinde oldu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.