Emlak Vergisi Yapılandırma

0 75

Arsa, arazi, konut ve işyeri gibi sahibi olduğunuz mülkler için devlete ödenen bir vergi türü olan Emlak Vergisi iki türe ayrılmaktadır. Arsa vergisi olarak nitelendirilen üzerinde yapı bulunmayan mülkler için ödenen vergi ve Bina ( Konut, işyeri, çardak, depo vs. ) gibi yapılar için ödenen vergi olarak iki türdür. Tapusu olan tüm taşınmazların, tapu kimin adına kayıtlı ise o kişi emlak vergisi ödemek zorundadır. Başka bir mülkü olmayan emekliler, dul ve yetimler gibi birçok istisnai durumlarda genel şartlar ile belirlenmiş kişiler bu vergiden muaf tutulmaktadır. Emlak vergileri vatandaşlardan iki taksit halinde talep edilir. Yılın ilk altı ayı ve ikinci altı ayı olarak düzenlenen taksitler gününde ödenmemesi halinde yasal faiz işlemeye başlar. Uzun bir süre vergi borcunu ödemeyen veya üzerine kayıtlı birçok mülk bulunması sebebiyle yüksek miktarlarda Emlak Vergisi ile karşılaşan vatandaşlar için, vergi dairesi bir kolay ödeme şekli geliştirerek Emlak Vergisi Yapılandırma hizmetini devreye sokmuştur. Vergi borcunu ödemeyen mükellefler, torba yasa içerisinde bulunan 6552 sayılı kanun ile yapılandırma hizmetinden faydalanabiliyor. Vergi dairesi tarafından düzenlenen yapılandırmada, mükellefin borcu ikişer aylık taksitler halinde bölünebiliyor. Bu durumu bir örnek ile açıklamamız gerekirse;

Emlak Vergisi Yapılandırma hizmetinden yararlanan Ahmet Bey;

1 Haziran 2015 Tarihinde ödeme 100 Türk Lirası olan 1. Taksitini ödüyor.

1 Temmuz 2015 Tarihinde hiçbir ödeme yapmıyor.

1 Ağustos 2015 Tarihinde 100 Türk Lirası olan 2. Taksitini ödüyor.

Mükelleflerin daha rahat ödemesi için düzenlenen bu yöntemde, 6 aylık vadeniz otomatik olarak 12 aylık periyotlara yayılıyor. Bu şekilde borçlu mükellef kalmaması planlanıyor.

Emlak vergisi yapılandırma sürecinde sona yaklaşılırken, daha önce 2014 yılının sonunda bitmesi planlanan yapılandırma ve vergi affı süreci uzatılarak 2015 yılının ortalarına kadar devam ettirilmiştir. Bu sürecin tekrar uzamasına ise imkansız gözüyle bakılıyor. Vatandaşların önemli bir kısmının faydalandığı bu kolaylık ile devlete olan borçlarını düzenli ve vadeli bir şekilde ödemeleri vergi dairesinin alacak hanesini önemli miktarda düşürdü. Vergi affından yararlanmayan ve yapılandırma hizmetini almayan borçlu mükellefler için ise icra süreci yakın bir tarihte başlatılması bekleniyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.