Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Emekliler Hangi Durumlarda Emlak Vergisi Öder?

Emekliler Hangi Durumlarda Emlak Vergisi Öder?

2020 yılı emlak vergisi birinci taksitinin 1 Haziran’a kadar ödenmesi gerekiyor. Emekliler 200 metrekareyi aşmayan tek meskenleri için emlak vergisi ödemiyor. Birden fazla emekli aylığı alanlar, karı koca ayrı ayrı evi bulunanlar, yazlık evi olanlar, evi kirada olanlar emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilecek mi?

Geçen yıla göre yüzde 11.29 oranında artırılan emlak vergisi mayıs ve kasım aylarında iki taksitte ödenecek. İlk taksit ödemelerinin bu ayın sonuna kadar yapılması gerekiyor.

Emlak Vergisi Kanunu uyarınca, bazı kişilerin brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskenlerinde emlak vergisi oranı sıfır olarak uygulanıyor. Yani bu kişilerden emlak vergisi alınmıyor. Emlak vergisi alınmayan kişiler şöyle:

  • Kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup 18 yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere, hiçbir geliri olmadığını belgeleyenler,
  • Sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayanlar,
  • Gaziler,
  • Engelliler,
  • Şehitlerin dul ve yetimleri.

Bu uygulamanın teknik adı “indirimli vergi oranı” olarak geçiyor. Halk arasındaki adıyla emlak vergisi muafiyetinden ilk defa yararlanacak olanların “Tek Meskeni Olan Emeklilere, Dul ve Yetimlere Ait Form”u doldurarak bağlı bulundukları belediyelere vermeleri gerekiyor. 200 metrekareyi geçmeyen tek meskende hissesi bulunanlar da meskenin vergi değerinin hissesine isabet eden oranı için vergi muafiyetinden yararlanabiliyorlar.

Birden Fazla Meskende Hissesi Olanlar

Birden fazla meskeni olan veya birden fazla meskende hisseye sahip olan emeklilere vergi indirimi uygulanmıyor.

ÖNEMLİ  Zorunlu Deprem Sigortası Rehberi 2020

Yazlıklar Muaf Değil

Kanun, sürekli ikamet edilen meskenler için emlak vergisi muafiyeti tanıyor. Dolayısıyla yılın belli dönemlerinde dinlenme amacıyla kullanılan yazlık konutlar için vergi muafiyeti söz konusu değil.

Çalışan Emekliler

Sosyal güvenlik kurumlarından emekli, dul, yetim, ölüm ve maluliyet aylığı alanlar, bu aylıkları dışında başka gelirleri bulunması halinde vergi muafiyetinden yararlanamazlar. Emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenlere vergi muafiyeti uygulanmaz.

Meskende Oturma Şartı var mı?

Vergi muafiyetinden yararlanmak için meskende bizzat oturma şartı aranmıyor. Sahip olduğu tek meskeni kiraya verip, kirada oturanlar da vergi muafiyetinden yararlanıyor.

Yeni Emekli Olan Ne Zaman Yararlanır?

Emlak vergisi mayıs ve kasım aylarında iki taksit halinde ödenmekle birlikte, ocak ayında emekli aylığı bağlatanlar da dahil olmak üzere yıl içinde emekli olanlar, emekli oldukları tarihi izleyen yıldan itibaren sıfır emlak vergisi hakkından yararlanabilirler. 1 Ocak – 31 Aralık 2020 tarihleri arasında emekli olanlar, tek meskenleri için bu yıl emlak vergisi ödeyecekler. Gelecek yıl belediyeye bildirimde bulunup vergi muafiyetinden yararlanmaya 2021 vergi döneminden itibaren başlayacaklar.

Geriye Dönük Emlak Muafiyeti

Emeklilere tanınan emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilmek için “Tek Meskeni Olan Emeklilere, Dul ve Yetimlere Ait Form” ile ilgili belediyeye başvurmak gerekiyor. Ancak, şartları taşıdığı halde söz konusu formu veya emlak vergisi bildirimini süresinde vermemiş olmak, emlak vergisi muafiyetinden yararlanmaya entel teşkil etmez.

Bu mükellefler söz konusu bildirimi gecikmeli yapmaları durumunda, geriye dönük beş yıl için muafiyetten yararlanabilirler. Örneğin, 2013 yılında emekli olan bir kişi muafiyetten yararlanmak için ilk defa bu yıl başvuruda bulunmuş ise 2016 yılından bu yana olan dönem için de vergi muafiyetinden yararlanabilirler.

65 Yaş Aylığı Alanlarda Muaf mı?

65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesizlere bağlanan aylık alanlar, ücret geliri, ticari, sınai ve mesleki faaliyet geliri, tarımsal faaliyet geliri, menkul ve gayrimenkul geliri, faiz ve temettü geliri veya benzeri türde bir gelirleri yoksa muafiyetten yararlanabilirler. Bu kişilerin, “Hiçbir Geliri Olmayanların Tek Meskenlerine Ait Taahhüt Belgesi” doldurarak, bağlı bulundukları belediyeye vermesi gerekiyor.

ÖNEMLİ  Ev Alanlara 10 Kritik Uyarı

Arsa Paylı Konutta

İskan belgesi alınamadığı için arsa paylı olarak görülen yeni inşa edilen mesken sahibi emekliler de gerekli şartları sağladıkları tarihi izleyen yıldan itibaren vergi muafiyetinden yararlanabilirler.

Emekli Karı Koca

Her ikisi de emekli olan eşlerden birinin üzerinde kışlık, diğerinin üzerinde yazlık mesken var ise sadece mesken için vergi muafiyeti uygulanır. Üzerinde yazlık bulunan eş vergi muafiyetinden yararlanmaz.

2 Ayrı Emekli Maaşı Alan

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekli, dul, yetim şeklinde birden fazla maaşın alınması emlak vergisi muafiyeti uygulanmasını engellemez. Dolayısıyla emekli maaşının yanı sıra eşinden ya da babasından ölüm aylığı bağlanan kişiler de 200 metrekarenin altındaki tek meskenleri için emlak vergisi muafiyetinden yararlanırlar.

Kendi Evini Kiraya Verip Eşinin Evinde Oturan

Sahip olduğu tek meskeni kiraya verip, kendisi kirada oturanlar vergi muafiyetinden yararlanabilir. Kira ödemeksizin bir başkasının yanında oturan emekliler kiraya verdikleri mesken için muafiyetten yararlanamazlar. Örneğin, ikisi de emekli olan çift, kocaya ait evde oturuyor, kadına ait ev de kirada ise sadece kocaya ait ev için emlak vergisi muafiyeti uygulanır. Kadına ait evin kiracı tarafından tahliye edilmesi halinde ise iki ev için de muafiyet uygulanır.

Emekli Karı Koca Ayrı Evleri için Muaf Olur mu?

Yukarıdaki örnekte vurguladığımız gibi, evlerden ikisi de kirada değilse karı koca ayrı ayrı sahip oldukları tek meskenleri için vergi muafiyetinden yararlanabilirler

350 Metrekarelik Evin Yarısına Ortak Olan Emekliye Muafiyet var mı?

Emeklilerin vergi muafiyetinden yararlanabilmesi için tek başına ya da hisseli olarak sahip oldukları konutun brüt 200 metrekareden küçük olması gerekir. 350 metrekarelik evin yüzde 50 hissesine sahip olan emekli muafiyetten yararlanamaz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ