Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Ekspertiz raporu nedir, ücreti ne kadar?

Ekspertiz raporu nedir, ücreti ne kadar?

Birçoğumuz ev sahibi olabilmeyi hayal etmekteyiz. Zor şartlar altında biriktirdiğimiz peşinatlarımızın üzerine konut kredisi çekerek bu hayalimizi gerçekleştirmek için sürekli olarak konut kredisi araştırmaları yapıyoruz. Bankaların düzenlediği çeşitli kampanyalarda dosya masrafsız, düşük faiz gibi ibareler bulunsa da hiçbir zaman talep edilecek olan ekspertiz ücretinden bahsedilmiyor. Kimi zaman cep yapan miktarlara ulaşan bu ücret ve hizmetin detayları hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Ekspertiz raporu nedir, ücreti ne kadar? Sorusunda ilk önce rapordan bahsedelim. Eksper raporu; satın almak istediğiniz evin bilirkişi tarafından incelenerek maddi ederi ve risk faktörlerini ele alan bilgilerin içerdiği belgelerdir. Bu raporda evin devlet tarafından belirlenmiş olan rayiç bedelinin yanı sıra, bilirkişi tarafından yapılan piyasa araştırması sonucu elde edilen rakama da yer verilmektedir. Ayrıca, satışı söz konusu olan konutun yapı türü, mesken bilgileri ve tapu bilgilerine de yer verilmektedir. Kısaca toparlamak gerekirse, sahibi olmayı düşündüğünüz evin sicili ve banka gözündeki satış rakamını içeren rapordur.

Ekspertiz raporu nedir, ücreti ne kadar? Sorusunun ikinci kısmı olan ücret konusuna değinecek olursak, bankalara göre farklılık gösteren ve dudak uçuklatan rakamlarda olan bu miktarı, tüketici hakem heyeti 250.00 Türk Lirası olarak belirlemiştir. Yani yasal olarak kredi veren kuruluşlar, ekspertiz ücreti adı altında sizden en yüksek 250 liralık bir tutar talep etmek zorundadır. Bu miktardan daha yüksek talepte bulunan bankalara, ücreti ödedikten sonra dilekçe yazarak iadesini talep edebilir, olumsuz karşılanması durumunda bağlı olduğunuz kaymakamlıkta bulunan tüketici hakem heyetine başvuru yaparak ücretin iadesini sağlayabilirsiniz. Yasal zorunlulukları delmek amacıyla üretilen yeni formüller sayesinde ekspertiz ücretinden hariç olarak farklı hizmet adı altında talep edilen ücretlerde bulunmaktadır. Tabiri caizse gözü açık müşteri sınıfının ödemeyi reddettiği bu bedeli bir şekilde müşterilerden tahsil etmektedir.

ÖNEMLİ  Konut Kredisi Faizleri Yükseliyor!

Yüksek faiz oranlarından, dosya masraflarından ve ekspertiz ücretlerinden kurtularak gerçekten cazip konut kredisi kullanmak ve almış olduğunuz kredi borcunun faiz tutarıyla beraber düzenli olarak ödeme düşüncesindeyseniz, tanıdık bir bankacı ile istişare yaparak fikir almanızda büyük fayda olacaktır. Bazı bankalar tanımış oldukları müşterilerine istisnai durumlar göstererek, yasalara uygun hareket edip uygun krediler sağlamaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ