Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Ekimde 146 Bin Konut Satıldı

Ekimde 146 Bin Konut Satıldı

TÜİK verilere göre ülke genelinde Ekim ayında 146 bin konut satışı gerçekleşti

KONUT SATIŞI GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 19 ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim ayı konut satışı istatistiklerini açıkladı. Buna göre Türkiye genelinde ekim ayında 146 bin 536 konut satışı gerçekleştirildi. Ekimde satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 15, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19 arttı.

İSTANBUL YİNE ZİRVEDE

Konut satışlarında İstanbul 27 bin konutla ilk sırada (yüzde 18) yer aldı. İstanbul’u 13 bin konut satışıyla (yüzde 9) Ankara, 7 bin konut satışıyla (yüzde 5) İzmir izledi. En az satış olan iller 15 konutla Hakkari ve Ardahan, 79 konutla da Bayburt olarak kayıtlara geçti.

FAİZLER İPOTEKLİ SATIŞI DÜŞÜRDÜ

Konut kredilerinin yüksek oluşu vatandaşı bankadan kredi kullanarak konut alma alışkanlığından vazgeçirdi. Bu dönemde ipotekli konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 79 azalarak 8 bine geriledi. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 5 olarak belirlendi. İpotekli satışlarda İstanbul 2 bin konut ve yüzde 26 payla ilk sırada yer aldı. Toplam konut satışları içinde ipotekli satış payının en yüksek gerçekleştiği il yüzde 8 ile Bartın oldu.

DİĞER SATIŞ TÜRLERİ TAVAN YAPTI

Diğer konut satışları ekimde, yıllık bazda yüzde 64 artarak 138 bin olarak belirlendi. Bu kategoride de İstanbul 24 bin konut satışı ve yüzde 18 payla ilk sırada yer aldı. İstanbul’daki toplam konut satışları içinde diğer satışların payı yüzde 92 olarak tespit edildi. Ankara 12 bin diğer konut satışıyla ikinci sırada bulunurken, bu ili 6 bin konut satışıyla İzmir izledi. Diğer konut satışının en az olduğu il 14 konutla Hakkari olarak tespit edildi.

ÖNEMLİ  İstanbul'un kentsel dönüşümü için 5 bin konutluk yeni proje

EKİMDE 75 BİN YENİ KONUT SATILDI

İlk defa satılan konut sayısı ekimde, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 31 artışla 75 bine yükseldi. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 51 oldu. İlk satışlarda İstanbul 13 bin konutla en yüksek payı (yüzde 18) aldı. İstanbul’u 5 bin konut satışıyla Ankara, 3 bin konut satışıyla İzmir takip etti.

İKİNCİ EL SATIŞTA YÜZDE 8’LİK YÜKSELİŞ

İkinci el konut satışları ekimde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8 artış göstererek 71 bin olarak gerçekleşti. İstanbul 13 bin konut satışı ve yüzde 18 payla bu alanda da ilk sırada yer aldı. İstanbul’daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı yüzde 48 oldu. İstanbul’u 7 bin konut satışıyla Ankara, 3 bin satışla da Antalya takip etti.

YABANCIYA KONUT SATIŞI YİNE REKOR KIRDI

Yabancılara yapılan konut satışları, ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 134 artarak 6 bin 276 oldu. Bu alanda ilk sırada 2 bin 283 konut satışıyla İstanbul bulunurken, bu ili bin 160 satışla Antalya, 448 satışla Bursa, 392 satışla Ankara ve 321 satışla Yalova izledi. Ekim ayında Irak vatandaşları Türkiye’den bin 439 konut satın aldı. Geçen ay İran vatandaşları 557, Kuveyt vatandaşları 378,  Almanya vatandaşları 341, Rusya vatandaşları 336 konut edindi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ