Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Duvar Kâğıdı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Duvar Kâğıdı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

İnsan yaşam alanlarında çok sık tercih edilen duvar kaplama ürünlerinden Duvar Kâğıtları, son yıllarda gelişen teknoloji ve yenilikçi tasarım anlayışlarıyla son derece büyük bir sıçrama kaydetti.  Geçmişte yaygın olarak ortaçağ Avrupa mimarisinde sıkça görülen ve ilk örnekleri hayvan derileri, kabartmalar ve diğer kaplama malzemelerinden üretilen duvar kâğıtları, o tarihten bu yana evlerin, çalışma ofislerinin, hanların kısaca insan yaşam alanlarının en yaygın kullanılan dekoratif kaplama malzemesi olmuştur.

Kullanıldığı alanlarda pek çok açıdan fayda sağlayan duvar kâğıtları, hem dekorasyon görselliği hem de uzun ömürlü kullanım sergilemesi bakımından tercih edilmektedir. Peki, duvar kâğıdı alırken dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir?

  • Öncelikle duvar kâğıdının uygulanacak alan ile işe başlamak en doğrusu olacaktır. Örneğin duvar kâğıdı kaplanacak yüzeyin temiz olması, küf, rutubet, boya döküntüleri, çatlak gibi bozuk yüzeyleri düzelterek işe başlamalıyız. Aksi takdirde kısa zaman sonra duvar kağıdını uyguladığınız yüzeyde sorunlar ortaya çıkacaktır.
  • Yüzey temizlendikten sonra mümkünse dönüşüm astarı uygulanmalıdır. Böylece en iyi uygulama zemini elde etmiş oluruz. Ve duvar yüzeyine yapıştırıcı uyguladığımız zaman duvarın bu maddeye doymuş olmasını sağlarız.
  • Duvar yüzeyini çok hafif bir şekilde zımparalamak da uygulama için son derece faydalıdır.
  • Banyo gibi alanlarda uygulanacak duvar kâğıtları için bu alanlara uygun özel yapıştırıcılar kullanılmalıdır. Hangi mekâna hangi yapıştırıcının kullanılacağının bilgisini en başta araştırmalısınız.
  • Pratik duvar kâğıdı uygulamalarından biri pencere kenarlarından başlamamaktır. Bir diğer metot ise duvarınızın karanlık noktasından başlamanız ve kâğıtların hepsini birden kesmemenizdir. Ortalama her 4 boyda bir kesim işlemi yapıp, yapıştırma işleminden sonra kâğıt kesimine geçilmedir.
  • Desenli duvar kâğıtlarının içerisinde desen takipli duvar kağıtlarının en zor uygulanan türden duvar kağıtları olduğu unutulmamalıdır. Şayet bu tarz bir duvar kağıdı seçmişseniz işin ehline başvurmanız sizin için faydalı olacaktır.
  • Her bütçeye göre çok fazla seçenekte duvar kağıdı olduğundan ve uzun zaman boyunca bu kağıtları kullanacağınızdan sağlıklı ve nefes alan duvar kağıtlarını tercih etmeniz en doğru seçim olacaktır. Özellikle çocuk odalarında mutlaka kaliteli ve markalı kağıtlar kullanmanız gerekir.
ÖNEMLİ  Bina Çatı Modelleri

Tüm bunların yanında evinizin ışık alma düzeyi, cephesi, mobilya ve yüzey durumuna göre yapacağınız duvar kağıdı seçimin incelikle hesaplamanız ileride karşılaşabileceğiniz pek çok problemi en baştan ortadan kaldıracaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ