Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Dövizle Kira Yasağında Fırsatçılık!

Dövizle Kira Yasağında Fırsatçılık!

Gayrimenkulde dövizle satış ve kiralama yasağı sonrası 30 gün olarak belirlene TL’ye geçiş sürecini fırsata çevirmeye kalkanlar oluyor, 1 dolar 9 lira!

Geçtiğimiz hafta yayımlanan kararname ile dövizle gayrimenkul satış ve kiralanması yasaklandı. Dövizle kira ödemeleri için 30 gün süre tanındı. Bu durumdan oldukça memnun kalan kiracılar şimdi de fırsatçı gayrimenkul sahiplerinin kurun çok üzerinde bir değerden TL’ye geçiş yapmak istemeleriyle karşı karşıya.

YÜKSEK KURDAN TÜRK LİRASINA GEÇİŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sert bir dille uyardığı fırsatçılar bu kez de kirada Türk Lirası’na geçişte ortaya çıktı. Kararnamenin imzası kurumadan ve detayların yer alacağı yönetmeliği beklemeden harekete geçen fırsatçılar, kiraları yüksek kurdan Türk Lirası’na döndürme telaşına girdi. Başta alışveriş merkezleri (AVM) olmak üzere Organize Sanayi Bölegelerinden teknoparklara kadar birçok kurum döviz kurlarını kendi çıkarları doğrultusunda Türk Lirasına çevirmeye başladı.

TL’YE GEÇİŞTE FIRSATÇILIK

Döviz üzerinden gerçekleşen kontratların Türk Lirası’na çevrilmesindeki makas farkı 4 liraya kadar çıktı. Bazı kurumlar avroyu 5.50’den baz alarak Türk Lirası’na dönerken, bazıları ise yıl sonu beklentisi diyerek 12 aylık kontratları 9 avrodan Türk Lirası’na çevirdi.

MENKUL SAHİPLERİ DİRENİYOR

Bazı anlaşmalar ise üç aylık sözleşmeler ile sağlandı. Mevcut kur üzerinden kira bedellleri Türk Lirası’na çevrilirken, kiracılara, “Yıl sonunda Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) oranları üzerinden yeniden fiyat güncellemesi yapılacaktır” bilgisi verildi. Bu oranlarla, 2018’in başında ödenen bir kiranın maliyeti iki katına çıkacak. İş dünyası temsilcileri, yönetmeliğin bir an önce çıkarılması gerektiğini belirterek, “Bundan sonra yapılacak olan kira artışlarında da sadece ÜFE oranının baz alınmasının sıkıntı oluşturabilir. ÜFE-TÜFE ortalaması alınabilir” dedi.

ÖNEMLİ  İnşaat materyalleri ihracatı Şubat 2022'de 32 milyar doları aştı

ARAZİLER RANT AMACIYLA BOŞ TUTULUYOR

Döviz destekli arazi rantının tavan yaptığı bölgelerin başında Marmara yer alıyor. Bursa, Tekirdağ, Kocaeli ve İstanbul’da sayıları 40’ı bulan Organize Sanayi Bölegeleri’nde küçük bir arazi satın almak için Boğaz kenarındaki bir yalı fiyatını gözden çıkarmanız gerekiyor. Arazilerin rant amacıyla boş tutulmasının da etkisiyle metrekare fiyatlarının 2 bin dolara dayandığı bölgelerde üretim de risk altında.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ