Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Dolardaki Artış Konut Kredisi Faizlerini Etkiler mi?

Dolardaki Artış Konut Kredisi Faizlerini Etkiler mi?

Dolar kuru dün, 2019’daki en ciddi artışı göstererek bu yılın en yüksek seviyesine çıktı. En çok merak edilense, kurlarda ki artışın konut kredisi faiz oranlarını etkileyip etkilemeyeceği

2018 Ağustos ayında artan dolar kuruna bağlı olarak yükselen konut kredisi faiz oranları son altı aydır düşüş yönünde ilerliyor. Ekonomide sağlanan dengelenme dönemi ile düşüşünü hızlandıran konut kredisi faiz oranları ortalaması %1.86’ya geriledi.

EN DÜŞÜK ORANLAR KAMU BANKALARINDA

Mart ayı itibariyle kamu bankalarının uyguladığı faiz indirimi ile düşüşünü arttıran konut kredisi faiz oranları %1.28’e kadar geriledi. Faiz oranlarının düşmesi ile konut sektöründe aşağı yönlü seyreden grafik 2019 itibariyle düzenlenmeye başladı. 

DOLARDAKİ YÜKSELİŞİN SEBEBİ

Dolar kuru, FED’in faiz arttırımına gitmemesi ile düşüş göstermeye başlayıp 5.40’lı seviyelere ulaşmıştı. ABD ile yaşanan S-400 füzeleri ve F-35 uçakları gibi gerilimlerle artmaya başlayan dolar kuru, gündeme gelen Golan sonu ile 5.63 kritik seviyeyi gördü. Bu seviye 2019 da görülen en yüksek dolar kuru düzeyi oldu. Seçimlere gün sayarken kurdaki dalgalanmanın piyasaları nasıl etkileyeceği merak konusu oldu. 

FAİZLERİN DÜŞMESİNİ BEKLEYENLER TEDİRGİN

Dolarda yaşanan yükselişin konut kredisi faiz oranlarındaki değişime kısa vadede etkisi olmayacağı düşünülse de kredi kullanmayı düşünen vatandaşı tedirgin etti. Özellikle yatırım amaçlı konut edinmek isteyenler ellerindeki nakiti dövize mi yatırmalı sorusu gündeme yeniden konu oldu. İlerleyen günlerde yaşanan gerilirimlerin devam etmesi ile dolar kuru artışını sürdürür ise konut kredisi faiz oranlarındaki düşüşün son bulabileceği düşünülüyor. 

ÖNEMLİ  Birinci Konutum projesine e-Devlet müracaatları için son gün

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre 23 Mart itibariyle en düşük tabela konut kredisi faiz oranı %1.28, en düşük konut kredisi faiz oranı da %0.98 olmaya devam ediyor. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ