Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Devletten Prefabrik Ev Yaptırana 25 Bin Lira Destek!

Devletten Prefabrik Ev Yaptırana 25 Bin Lira Destek!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çeşitli alanlarda maddi destekler vermeye devam ediyor. Bu kapsamda vatandaşlara sağlanan desteklerden ikisi de ev yapımı ve onarımı için. İşte Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan bu destekle ilgili detaylar…

Devlet tarafından sağlanan bu maddi destekler vatandaşların ihtiyaçlarına ve durumlarına göre olurken ödemeler ise koşulların sağlanması ile yapılıyor. 

Bu destekler arasında yer alan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nba bağlı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nce yer alan ev yapım onarım desteklerini tüm yönleri ile ele aldık. 

Ev Yapım ve Onarım Desteği

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan ev yapımı ve onarım desteği vatandaşlara yaşadıkları il ve ilçelerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla ödeniyor.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta bu ev yapımı ve onarımı için sağlanan yardımlar her talep eden vatandaşa ödenmiyor. Ödemeler Aile Bakanlığı tarafından açıklanan ve aşağıda yer alan şartların sağlanması ile ödeniyor. 

Kimler Başvurabilir?

Prefabrik yada betonarme ev yapımı için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nce sağlanan yardımları alabilmek için açıklanan başvuru koşulları;

— Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan muhtaç vatandaşlara evlerinin bakım-onarımı, betonarme ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım yardımı ve ev eşyası alımı için ayni veya nakdi olarak yapılan yardımlardır.

— İkinci koşul yaş şartı; bakanlıktan ev yapımı yardımı almak isteyen vatandaşların 18 yaşından büyük olması isteniyor. 

— Diğer bir koşul gelir şartı; bakanlık bu yardımların belirli bir gelir düzeyinin altında olan vatandaşlara sağlandığını açıkladı.

ÖNEMLİ  Kiralar en fazla yüzde 15,78 artabilir

Gelir Şartı

Aile Bakanlığı’nca ilan edilen koşulda “Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan haneler” maddesi yer aldı. 

Kurum tarafından sağlanan yardım için başvuru yapan ve başvurusu kabul edilen vatandaşlar aşağıda yer alan oranlarda destek alacaklar. 

Onarıma 15 bin, Prefabrik Eve 25 Bin TL Destek

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü prefabrik betonarme ev yapımı için destek alacak olan vatandaşlara 25 bin liraya kadar maddi destek sağlıyor.

Ev onarımı için destek alacak olan vatandaşlara ise 15 bin liraya kadar maddi destek sağlıyor.

Başvuru İşlemleri Prefabrik ev yapımı ve ev oranım desteğine başvurular  il ve ilçelerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılıyor.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ