Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Develete Ait Tarım Arazileri Çiftçiye Kiralanacak

Develete Ait Tarım Arazileri Çiftçiye Kiralanacak

Çevre ve Şehircilik  ile Tarım ve Orman Bakanlığı ortaklaşa yürüttüğü “Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Çiftçiye Kiralanması’’ projesi yakında hayata geçiyor

ÇİFTÇİ DİLERSE TARIM ARAZİSİNİ KİRALAYACAK DİLERSE SATIN ALACAK

200 bini aşkın çiftçiyi yakından ilgilendiren Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Çiftçiye Kiralanması projesi, Tarım Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı birlikteliğinde çok yakın zamanda hayat geçecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Devlete ait yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisinin çiftçilere kiralanacağını ve isterlerse kiralanıp akabinde satın alabileceklerini açıkladı.

TEK ŞART 3 YILDIR ARAZİYİ KULLANIYOR OLMAK

tarım arazilerinin kiralanabilmesi için 31 Aralık 2017 tarihinden önce bu arazilerin 3 yıl süreyle kullanılmış olması gerekiyor. Bunun tespiti Milli Emlak Genel Müdürlüğü İl Müdürlükleri bünyesinde yapılacak. Başvuru tarihi itibariyle arazilerin fiilen kullanımının da devam etmesi gerekiyor. Arazilere ait herhangi bir borcunda olmaması gerekiyor.

SON BAŞVURU 19 KASIM 2018

Tarım arazilerinin kiralanması için başvurular Çevre Şehircilik İl Müdürleri bünyesindeki Milli Emlak Müdürlüklerine yapılabilecek. Başvurular için son tarih ise 19 Kasım 2018 olarak açıklandı.

KİRANIN YÜZDE 25’İ PEŞİN KALAN HASATTA

Devlete ait tarım arazilerinin kiralanmasında kira tutarı mevcuttaki ecrimisil  bedelinin yarısı üzerinden hesaplanacak. Kiranın yüzde 25’ini peşin, kalanı ise iki taksitle ödenebilecek. Çiftçiler bunu ister hasat dönemlerinde, isterse de yıl sonunda tek seferde ödeyebilecek.

HAZİNE ARAZİLERİNİN KİRALANMASINDA:

  • 10 yıla kadar kiralama süresi,
  • KDV’siz ödeme,
  • Kullanıcılarına tarım arazilerinin doğrudan kiralanması,
  • Ağaçlandırma amaçlı kiralamalarda ilk 5 yıl yüzde 50 indirim yapılacak.
ÖNEMLİ  Yazlık Kiraları Cep Yakıyor!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ