Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Deprem Haritası Güncellendi

Deprem Haritası Güncellendi

1996 yılında kullanıma sunulan Türkiye’nin deprem bölgeleri haritası 22 yıl sonra güncellendi. Yeni harita, 1 Ocak 2019’da resmen yürürlüğe girdi.

46 İLDE RİSK AZALDI 6 İLDE ARTTI

22 yıl aradan sonra AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından Mart 2018’de güncellenen yeni haritaya göre, 46 ilde deprem tehlikesi riski azalırken, 6 ilin ise deprem tehlikesi oranı arttı. Ayrıca eski haritada binaların yüzde 44’ü tehlikeli grupta yer alırken yeni haritada bu oran yüzde 26’ya düştü. Yeni deprem haritası, en güncel deprem kaynak parametreleri, deprem katalogları ile yeni nesil matematiksel modeller dikkate alınarak hazırlandı.

İŞTE O İLLER

Güncellenen harita ile Türkiye’nin en tehlikeli görülen deprem alanı oranı yüzde 42’den yüzde 17’ye indi. Yeni deprem haritasında aralarında Adana; Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, Kayseri, Kırşehir, Malatya, Muğla, Mersin, Samsun, Şanlıurfa ve Van’ın da bulunduğu 46 ilin deprem riski azaldı.

Yeni haritada 6 ilin ise deprem riski arttı. Bu iller; Tekirdağ, Aksaray, Karaman, Rize, Erzurum ve Trabzon. Ayrıca eski haritada binaların yüzde 44’ü tehlikeli gruptayken yeni haritada bu oran yüzde 26’ya düştü.

ÖNEMLİ  1 yılda konut fiyatları yüzde 51 arttı... İşte fiyatın en çok arttığı semt
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ