Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Depozito Kira Yerine Sayılabilir mi?

Depozito Kira Yerine Sayılabilir mi?

Posta’dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, “Ev sahibim bu dönemde kontratın 1 yıl geçmesinden dolayı zam yaptı. Ama salgından dolayı şu anda çalışamıyorum. Ev sahibine önceden verdiğim 2 bin lira depozitoyu kiraya sayıp bu ayın ödemesini yapabilir miyim? Bundan sonraki aylar için kiranın yarısını verebilir miyim? Hukuken bir dayanağı var mı acaba? ” sorusunu cevapladı.

Geçen günlerde benzer konuda iki yazı yazmıştım. Benzer derken konu kira idi ama iş yeri kiraları içindi. Özetle, “İş yeri kiraları 30 Haziran 2020’ye kadar ödenmemesi halinde sözleşmenin feshi ve tahliye talep olunamayacak. Yani kira yine kira olarak kalacak, ödenmesi istenecek ama tahliye talep olunmayacak” demiştim.

Ancak bu sadece iş yeri kiraları için, mesken kiraları için bir düzenleme yok. Dolayısıyla mesken kira bedelleri ödenecek ve hatta okuyucumun durumunda olanlar yani yeni döneme girenler zamlı ödeyecek.

Depozitolar için büyük çoğunlukla kira sözleşmelerinde depozitonun kiraya mahsup edilmeyeceği hükümleri bulunuyor. Bunların tahliye anında mecurda mevcut hasarın karşılanması için elde tutulduğu hükmü var. Dolayısıyla okuyucuma ‘ödeme’ veya ‘az öde’ diyemiyorum.

Aksi halde tahliye tehdidi ile karşı karşıyadır ve hatta haciz tehdidi altında kalır. Mevzuatta bir değişiklik yapılmadığı müddetçe kira bedelleri aynen ödenecektir. Okuyucumu rahatlatacak bir haber veremediğim için de üzgünüm.

ÖNEMLİ  İSPARK Bayramda Ücretsiz!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ