Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Daire Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Daire Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Pek çok insan için yeni bir ev almak veya ilk kez bir ev sahibi olmak heyecan ve mutluluk vericidir. Ülkemiz koşullarında ev sahibi olmak genel anlamda zordur. Son yıllardaki ekonomik kalkınmanın verdiği güvenle bankaların kredi musluklarını açmaları, düşen faiz oranları ve çok yüksek potansiyeli konut piyasası son yıllarda oldukça hareketli geçmektedir. Elbette bu canlılık beraberinde bazı riskleri de getiriyor.

Konut alırken dikkat etmemiz gereken belli başlı kriterlerin başında;

  • Alacağınız dairenin veya konutun o bölgedeki diğer konutlarla karşılaştırılmasını, çok iyi fiyat araştırmasının yapılmasını sağlamalısınız. Bedeli üzerinden vereceğiniz her kuruş sizin zararınıza olacaktır. Süslü reklam afişleri, abartılı taahhütler, oldukça düşük bedeler dikkat etmeniz gereken noktalarda sadece bir kaçı.
  • Alacağınız konutu amacınıza uygunluğunu irdelemek, yatırım içinse kısa vadede değil, uzun vadede düşünmek yine sizin faydanızadır. Yüksek bedeller ödeyip, bunu kârlı bir yatırıma dönüştürmek yıllarınızı alabilir.
  • Alacağınız konutun sağlık ve yaşama uygunluk mekânı yine araştırılması gereken bir detaydır.
  • Satın almak istediğiniz daire üzerinde haciz, ipotek, satış veya kiralanamaz kararlarının olup olmadığı o dairenin bağlı bulunduğu Tapu müdürlüğünden araştırılmalıdır. Özellikle tapuda dairenin adresi, kapı numarası, kömürlük veya diğer mekânların durumu çok dikkatli bir şekilde araştırılmalıdır.
  • Konutun yapı ruhsatının olup olmadığı da yine dairenin bağlı bulunduğu Belediyeden incelenmeli, gerekirse tüm ruhsatlar istenmelidir.
  • Yine tamamlanmamış yapılardaki satış durumunu, hazır konutlardan farklı olduğu unutulmamalıdır. Bazı izin ve vekâlet verme işlemlerinin olduğu bilinmelidir.
  • Kat ittifakı yine projede belirtilen şekilde olması önem arz etmektedir.
  • Dairenin net ve bürüt alanları özellikle kontrol edilmeli, saha sonradan çıkabilecek sorunlara mahal verilmemelidir.
  • Bunların yanında satın alacağınız dairenin herhangi bir depreme, doğal afete dayanıklı olup olmadığı araştırılmalıdır.
ÖNEMLİ  Toplumsal konutta kura heyecanı bu defa Tokat'ta yaşandı

Konut satın almak isteyen herkesin dikkat etmesi gereken diğer bir husus ta, sizlerin dalgın bir anınızı kollayan dolandırıcı ve kapkaçılardır. Özellikle tapu daireleri, belediyeler bu işler için biçilmiş kaftandır. Para alış verişlerinde mutlaka banka aracılığını kullanmalısınız. Sahte para ve değersiz ziynet eşyaları çok sık kullanılan dolandırıcılık yöntemleridir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ