Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Çubuk Tuğla Nedir, Uygulaması Nasıl Yapılır?

Çubuk Tuğla Nedir, Uygulaması Nasıl Yapılır?

Yapı sektöründe uzun yıllar boyunca kullanılan Çubuk Tuğla, hem görünüş, hem de uygulama bakımından son derece kullanışlı bir malzemedir. İnşaat sektöründe pratik kullanım alanı, sağlamlığı ve ekonomik oluşu ile yüzyıllar boyunca kullanılan bir malzemedir. Fakat son yıllarda özellikle yeni üretim teknikleri ile adeta kendi küllerinden doğan çubuk tuğla, dış cephede olduğu kadar, iç mekânlarda da kullanılmaktadır.

Günümüzde standartları resmi makamlarca belirlenmiş ve yapıların çeşitli yerlerinde, özellikle baca, dış cephe, dekorasyon amaçlı, veranda, cephe kaplamaları gibi yerlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Ham madde olarak ince mil kumu ve kil baz alınarak, belirli sıcaklılarda pişirilme suretiyle elde edilir. Üretiminde ısı, sıkıştırma ve sertleştirme kullanıldığı için son derece dayanıklı yapı malzemelerinin başındadır. Çubuk tuğlalar doğal malzemelerden üretildiği için kullanıldığı yapılarda aynı zamanda doğal klima özelliğini de getirmektedir. Nefes alan duvarlar, sağlık açısından insan yaşamı için en doğru yaşam mekânlarıdır. Uygulanması oldukça basit olan çubuk tuğlaları belirli akışkan yoğunluğuna sahip yapıştırıcı harç malzemesi ile hızlıca uygulayabilirsiniz. Birbirini destekleyen dizim tekniği ile son derece sağlam yapılar elde edilebilir. Günümüzde daha çok dekoratif amaçlı olarak kullanılsa da, Anadolu’da ve dünyanın çeşitli bölgelerinde doğal ev inşaatlarına yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Mimarların yapı tasarımlarında iç mekânlarda kullanılan çubuk tuğlalar herhangi bir kaplama yapmadıkları, özellikle şömine, salon duvarları, mutfak bölmeleri ve köşe sistemlerinde bu malzemeleri tercih etmektedirler.  Özellikle düz ekran televizyon ünitelerin arka planında çok hoş ambiyans oluşturmaktadır. Sadece TV üniteleri değil, kitaplık, merdiven kenarları, pencere çerçevelerinde de çubuk tuğla kullanımı sık görülen mimari tasarımlardır.

Çubuk tuğla uygulaması yapacağınız yerde hangi tip tuğlanın kullanılacağına karar vermeden önce, basit bir taslak yapmak, renk ve ebat ölçülerini belirlemek sizin yararınıza olacaktır. Piyasada çok çeşitli desende çubuk tuğlalar satılmaktadır. Kalınlıkları TSE standartları ile belirlenmiş tuğlaları farklı desen ve renkte bir arada kullanabilir ve göze hoş gelen ortamlar yapabilirsiniz. Bu tamamen sizin hayalinize bağlı.  Ayrıca tuğla derzlerini de duvarınızı ördükten sonra farklı renklerde boyayabilirsiniz.

ÖNEMLİ  Çalışma odası dekorasyonu nasıl olmalı?
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ