Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Çocuklar için ev kazalarına karşı alınabilecek önlemler

Çocuklar için ev kazalarına karşı alınabilecek önlemler

Hayattaki en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızı, yaşamları boyunca birçok tehlike beklemektedir. Bu tehlikelerin en başında ise, henüz büyüme evresindeyken yaşadığımız evde bulunan tehditlerdir. Çocuğumuzun fiziksel ve ruhsal açıdan bir problem yaşamadan büyümesini istiyorsak, buna evimizde bir dizi önlem alarak başlayabiliriz. Yeni emeklemeye veya yürümeye başlamış olan çocuklar, evin neredeyse her yerini kurcalayarak buldukları her şeyi asılır veya sürükler. Bu noktada, çocuklar için ev kazalarına karşı alınabilecek önlemler konusunda hazırladığımız listemize göz atmanız ve listedeki maddeleri kendinize göre çoğaltıp azaltarak uygulamaya koymanızdır. Listede yer alan maddeler sizin evinizde bulunmayabilir veya sizin evinizde bulunan bir eşya listede yer almayabilir ancak, belirteceğimiz püf noktalar tüm eşyalar için geçerlidir.

Çocuklar için ev kazalarına karşı alınabilecek önlemler;

  • Sivri kenarlı mobilyalarınız olmasın: Evimizde kullandığımız masa, sandalye, bazı koltuk takımları gibi mobilyaların oldukça sivri köşeleri bulunabiliyor. Bu köşeler çocuklarımız için büyük bir tehlike taşımaktadır. Bazı çocuk marketlerde veya mobilya, hırdavat dükkânlarında satılan oval köşe plastikleri alarak bu tehditleri ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Elektrikli aletleri sabitleyin. Televizyon, bilgisayar, telefon gibi çocuğunuzun ilgisini çekebilecek her türlü elektrikli aleti mümkün olduğu derece bulunduğu mekâna sabitleyin. Son zamanlarda özellikle televizyonların sabitlenmemesi sebebiyle birçok minik, yaralanma vakası yaşamıştır.
  • Elektrik prizlerini kapatın. Eski zamanlara göre oldukça hayat kurtaran ürünler mevcut. Bunlardan bir tanesi de priz kapatıcı plastikler. Bir fiş gibi prize takıldığı zaman düz bir silikon yapı ile çocuğunuzun olası elektrik akımına kapılma riskini tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Yumuşak halı seçiminde bulunun. Çocuklarınızın en sık temas ettiği ve tabiri caize birlikte büyüdükleri en büyük eşya halılarınızdır. Halılarınızın anti bakteriyel ve yumuşak ipliklerden yapılmış olması, çocuğunuzun sağlığında önemli rol oynayacaktır. Hijyen açısından da son derece önemli olan halılar, sık sık yıkanmalıdır. Ancak halı yıkama firmalarının kullanacağı kalitesiz kimyasal maddelerde halınızın temiz olmasına rağmen sağlık yönünden tehlike oluşturmasına yetecektir. Şehrinizde güvenilir halı yıkama firmalarının kullandığı sabunun sağlıklı olduğunu teyit etmenizde fayda var.
  • Oyuncakta hijyene dikkat edin. Çocuğunuz için alacağınız oyuncakların, fiyatının ucuz olması sizi kandırmasın. Özellikle her fırsatta ağızları ile temas eden oyuncaklar, fiyat yönünden daha ucuza mal edilebilmesi için zararlı kimyasalların bulunduğu plastik maddelerden yapılmaktadır. Oyuncak seçimi yaparken güvenilir firmaları tercih etmeye özen gösterin.
ÖNEMLİ  Bahçe dekorasyonu nasıl yapılır?
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ