Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Boşanmada Mal Paylaşımı!

Boşanmada Mal Paylaşımı!

7 yıllık eşimden ayrılmak üzereyim. Davayı benim açmamı istiyor. Aylık kazancım 10 bin lira . Mahkemeden 5 bin lira nafaka istiyor. Bunu ödemem mümkün değil. Ayrıca evlenmeden önce aldığım dairem var, onu da istiyor. Ne yapmalıyım?

Kural olarak, boşanma davasını önce ya da sonra açmanın hukuki açıdan önemi bulunmaz. Boşanmak isteyen ve haklı boşanma nedenlerine sahip birey boşanma davasını açmalıdır.

Fakat sizin açtığınız davada eşiniz boşanmak istemezse ya da eşinizin ileri sürdüğü boşanma sebeplerine göre sizin daha kusurlu olduğunuzu ispatlarsa, boşanma mümkün olmayabilir.

Fakat eşiniz de boşanmak arzusunda ise karşı dava açması beklenir ve bu halde tekrar davayı ilk kimin açtığının herhangi bir önemi kalmaz.

Eşinizin sizden isteyeceği nafaka yoksulluk nafakasıdır.

Yoksulluk nafakası yoksulluğa düşecek eş için verilen ve boşanma davası kesinleştikten sonra işlemeye başlayacak olan nafakadır.

Boşanma davası devam ederken verilen nafaka ise tedbir nafakasıdır. Eşinizin nafaka alabilmesi için ağır kusurlu olmaması, boşanma sebebiyle yoksulluğa düşecek olması gerekir.

Eşinizin çalışıyor olması sizi nafaka ödeme yükümlülüğünden kurtarmayabilir. Hakim nafakaya gerek olup olmadığına gerekiyorsa da miktarına kendisi karar verir.

Yani eşinizin sizden aylık 5.000 lira istiyor olması hakimin kendisine 5.000 lira nafaka bağlayacağı anlamına gelmez.

Hakim talep edilenden fazla nafakaya hükmedemez bu nedenle de davalarda nafakalar genellikle üst sınırdan talep edilir.

Şartları varsa aylık kazancınız ve harcamalarınıza göre hakim uygun bir nafakaya hükmedecektir.

Diğer sorunuza geçersek, eşlerden birinin açacağı boşanma davası ile birlikte eşlerin arasındaki mal rejimi de tasfiye sürecine girer.

Başka bir rejim kararlaştırmadıysanız eşinizle aranızdaki mal rejimi, kanuni mal rejimi olan edinilmiş mallara katılma rejimidir.

Bu rejim, adında da geçtiği gibi evlilik birliği içinde edinilen mallar üzerinde iki eşin de yarı yarıya katılma alacağı olduğu anlamına gelir.

ÖNEMLİ  Evin Değerini Tapuda Düşük Gösterenleri Bekleyen Riskler!

Evlenmeden önce alınmış mallar veya miras yoluyla intikal etmiş mallar bu kapsam dışındadır. Yani eşiniz evlenmeden önce aldığınız daire için katılma alacağı talep edemeyecektir.

Fakat evlenmeden önce edindiğiniz bu malda eşinizin maddi bir katkısı varsa ve bunu ispatlayabilirse bu durumda sadece katkıda bulunduğu kadar bir katkı payı alacağı doğacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ