Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Dükkanlar içinde Aidat Ödenir mi?

Dükkanlar içinde Aidat Ödenir mi?

Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre, binada sunulan günlük temizlik, güvenlik ve kapıcı gibi hizmetlere karşılık aidat ödenmesi gerekir ve tüm bina sakinleri bu aidatı ödemekle mükelleftir.

Kanun, bağımsız bölümleri mesken ve dükkan olarak ayırmıyor. Bu nedenle aidat bedellerinin dükkan sahiplerinden de alınması gerekiyor.

Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 20. maddesine göre, tüm kat malikleri, aksi kararlaştırılmamış ise ortak yerlerden faydalansın faydalanmasın tüm giderlere eşit oranda katılmakla mükelleftir.

Ana gayrimenkulün genel giderlerine katılma: 

Madde 20: Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü  anlaşma olmadıkça: 

a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak; 

b) Ana gayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında katılmakla yükümlüdür. 

c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz. 

Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. 

Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık yüzde beş hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür.

Birinci fıkradaki giderlere, kat maliklerinden birinin veya onun bağımsız bölümünden herhangi bir suretle faydalanan kişinin kusurlu bir hareketi sebep olmuşsa, gidere katılanların yaptıkları ödemeler için o kat malikine veya gidere sebep olanlara rücu hakları vardır. 

ÖNEMLİ  Site Aidatlarına da Enflasyon Vurdu
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ