Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Bina Tamamlama Sigortası Zorunlu Olacak

Bina Tamamlama Sigortası Zorunlu Olacak

İnşaat sektöründe yaşanan sorunları en aza indirmek için önlem alınması gündemde. Meclis’e sunulan teklif yasalaşırsa, müteahhit yeni işe başlarken mali gücü ve iş bitirme gücüne bakılacak

MÜTEAHHİTLERE SIKI TAKİP

Hükümet, inşaat sektöründe yaşanan sorunların giderilmesi için bir dizi yeniliği gündemine aldı. Önceki gün Meclis’e sunulan kanun teklifi yasalaşırsa müteahhitlere yeni düzenlemeler getirilecek. Meclis’e sunulan teklif, Kentsel Dönüşüm Yasası’nda yapılacak bazı değişiklikleri de içeriyor.

MÜTEAHHİTLERİN GEÇMİŞİ İNCELENECEK

Meclis’e sunulan teklif kabul edilirse bundan böyle riskli yapılarda gerçekleştirilecek olan çalışmalarda, müteahhitlerin sahip olması gereken asgari iş tecrübesi, teknik donanım ve mali yeterliliği bakanlık tarafından belirlenecek şartlara bağlanacak.

BİNA TAMAMLAMA SİGORTASI ŞARTI

Kentsel dönüşüme giren firmalardan ruhsat verilmeden önce bina tamamlama sigortası yaptırması ya da bakanlıkça belirlenen diğer teminat ve şartları sağlaması şartlarını yerine getirmesi gerekecek. Sunulan tasarıya göre, Kentsel dönüşüm ruhsatlarında ise ‘bina tamamlama sigortası ya da teminat’ şartı aranacak. Kentsel dönüşümde meydana gelen sorunlar bu yasa ile çözüm bulacak.

ASGARİ İŞ TECRÜBESİ

Riskli alanlarda ya da rezerv yapı alanlarında yapılacak çalışmalarda yapımı üstlenecek müteahhitlerin sahip olması gereken asgari iş tecrübesi, teknik donanım ve mali yeterliliği bakanlık tarafından belirlenecek olan kriterleri taşıması gerekecek.

VATANDAŞ KORUNACAK

Eğer bu projede yer alanların konutları herhangi bir nedenle tamamlanamaz ise sigorta şirketi projeyi tamamlayacak veya projeden ev almış kişilerin şimdiye kadar ödediği parayı geri verecek Bina tamamlama sigortasında prim olarak vatandaşın cebinden para çıkmıyor. Müşterisine güvence vermek isteyen müteahhit belirli tutar karşılığında bu sigortayı yapıyor.

ÖNEMLİ  Müteahhitlere Sıkı Takip Geliyor
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ