Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Bina inşaat maliyetleri hesaplama

Bina inşaat maliyetleri hesaplama

Kaba ve ince inşaat olmak üzere ikiye ayrılan maliyet hesaplamaları hakkında fikir sahibi olabilmeniz için size birkaç ufak püf noktası önereceğiz. Yapıların, maliyet tutarları iki sınıfa ayrılmaktadır. Bu sınıflardan birincisi kaba inşaat olarak geçmektedir. Diğer maliyet tutarı ise ince işçilik olarak adlandırılan genellikle dekorasyon işlemleridir. Bina inşaat maliyetleri hesaplama konusunda bu iki kalemi de göz önünde bulundurmalısınız. İnşa edeceğiniz bina iki ya da daha fazla kat sayısında oluşmaktaysa ortalama maliyet metre kare başına 400 ila 500 Türk Lirası arasında değişkenlik gösterebilir. Bu belirlediğimiz tutar yalnızca kaba inşaat a ait olmakla birlikte, bu tutarın içerisine boya, elektrik tesisatı ve döşeme gibi unsurlar da dâhil edildiğinde fiyat 750 Türk Lirasına kadar çıkacaktır. Bina inşaat maliyetleri hesaplama konusunda mevkii ye göre en çok tutarı arsa bedeli olarak görebilirsiniz.  Arsa bedeli dışında yapacağınız binanın karkas, yığma, çelik konstrüksiyon gibi sınıflandırmaları da maliyeti etkileyen en büyük faktörler arasında yer almaktadır.

Bina inşaat maliyetleri hesaplama konusunda ortalama olarak maliyetlerin yüzde değerlerini aşağıda sizlerle paylaşıyoruz;

%40 Kaba inşaat ( Tuğla, Beton, Demir )

%3 Çatı Konstrüksiyon ( Çatı ve Kaplaması )

%7 Kapı ve Pencere Kasaları + bina içi sıva

%10 Elektrik ve su tesisatı

%6 Yer döşeme ve kaplama

%6 Dış sıva ve korkuluk demir işleri

%8 Kapı ve pencere doğramaları

%10 Islak zeminler ve boya badana işleri

%8 Isıtma tesisatı

%2 Bahçe veya çevre düzenlemesi

Yukarıda verdiğimiz yüzde hesaplamaları bulunduğunuz şehre, semte ve hatta mevkii ye göre değişkenlik gösterebilmektedir. %100 Oranında verdiğimiz bu maliyet tablosuna ek olarak getireceğiniz düzenlemelerde maliyete artı yönünde etki edecektir.

Bina inşaat maliyetleri hesaplaması yaparken yüklenici olarak, kendiniz yapacaksanız maliyette %25 oranında düşüş elde edebilirsiniz. Profesyonel olarak bu işleri yürüten bir yüklenici ile anlaşmanız halinde, yüklenici kar marjı olarak ortalama %25’lik bir artış söz konusu olacaktır. Ayrıca, inşaat alanında çalıştıracağınız ustalarında günlük yevmiye hesabı yerine kabala iş bitirme ücreti olarak anlaşmanızda, ekonomik olarak önemli derece tasarruf yapmanızı sağlayabilir.

ÖNEMLİ  Muğla'daki Karaca Adası'nın satış fiyatında 35 milyon liralık indirim
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Yurdanur dedi ki:

    Araştırdığım bir çok konuda makalelerinizi buluyorum sağolun

BİR YORUM YAZ