Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Belgesi Olmayan Emlakçıya Ceza

Belgesi Olmayan Emlakçıya Ceza

Emlakçılar yıl sonuna kadar Mesleki Yeterlilik Belgesi’ni almak zorunda, almayanlar hem ceza ödeme zorunda kalacak hemde mesleklerin icra edemeyecekler.

YETERLİLİK BELGESİ İÇİN SON TARİH 5 ARALIK

Emlakçılar yayımlanan yönetmeliğe göre, 5 Aralık 2019 tarihine kadar durumlarını yönetmelikte belirlenen şartlara uygun hale getirerek yetki belgesi almak zorundalar.

Yönetmelikle işletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin sorumlu emlak danışmanı veya emlak danışmanı ulusal yeterliliklerine dayalı mesleki yeterlilik belgelerinden birine sahip olması gerekiyor.

EMLAKÇILAR BU KOŞULLARI SAĞLAMAK ZORUNDA

Mesleki yeterlilik belgeleri Mesleki Yeterlilik Kurumunca yetkilendirilmiş ulusal yeterliliklere dayalı kuruluşlar tarafından verilmekte. Yetki belgesi verilmesinde iş yerinin belirtilen fiziksel şartları taşıması, meslek odasına kayıtlı olunması, gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olunması, işletmelerde bağımsız bölüm niteliğinde ve net alanının en az 30 metrekare olması, arşiv bölümünün bulunması ve teknik donatılara sahip olunması gibi şartlar belirlenmiştir.

BELGE ALMAYAN EMLAKÇIYA CEZA

Emlakçıların, 5 Aralık 2019’a kadar durumlarını yönetmelikte belirlenen şartlara uygun hale getirerek yetki belgesi almaları gerekiyor. Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi almadan faaliyetlerini sürdüren işletlemelere 4 bin lira ceza kesilebilecek.

ÖNEMLİ  Kiracı Kalmak mı Ev Sahi Olmak mı Mantıklı?
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ