Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Belediye Tapu Dairelerinin Çalışma Saatleri

Belediye Tapu Dairelerinin Çalışma Saatleri

Öncelikle Türkiye’nin hemen hemen tüm illerinde vatandaşların tapu işlemlerini gerçekleştirebilmek için hizmet veren tapu daireleri yer almaktadır. Bunların birçoğu belediye içerisinde yer alabilirken, bir kısmı da ayrıca hizmet binasında vatandaşların tapu işlemlerine yardımcı olmaktadırlar. Tapu daireleri devlete bağlı resmi kurum olduklarından dolayı sadece belirli saatlerde hizmet verebiliyorlar. Hafta sonları Cumartesi ve Pazar günleri resmi tatil olduğundan bu günlerde tapu daireleri kapalı oluyor, dolayısı ile hizmet veremiyorlar. Geçtiğimiz aylarda yaz saati – kış saati uygulaması kaldırılmış dolayısı ile saat değişikliği olmadığından tapu dairelerinin çalışma saatleri de bu duruma göre sabitlenmiştir. İleri tarihlerde bir değişiklik olması durumunda yine çalışma saatleri değiştirilebilecektir.

Bu konuyla ilgili kullanıcılarımızdan gelen bazı soruların cevaplarını aşağıda vermeye çalıştık.

– Tapu dairesi çalışma saatleri nedir?

Her ilin ve ilçenin ayrı bir tapu dairesi bulunuyor. Tapu daireleri; hafta içi sabah 08:00 ile akşam 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

– Tapu daireleri hafta sonu açık mı?
Tapu daireleri hafta sonu yani Cumartesi ve Pazar günleri kapalı olmaktadır.

– Tapu dairesi saat kaçta açılıyor?
Tapu daireleri genellikle sabah saat 08:00’da açılmakta ve hizmet vermeye başlamaktadır.

– Tapu dairesi öğle tatili, yemek molası saat kaçta?
Tapu dairelerinde çalışan memurların öğle arası saat 12:00 ile 13:00 arasındadır.

– Tapu dairesi saat kaçta kapanıyor?
Tapu daireleri genellikle saat 17:00’da kapanmaktadır.

Bazı büyük metropollerde tapu daireleri yoğunluk nedeni ile vatandaşlarına gecikmeli hizmet veriyor hatta tapu dairelerinin önünde kuyruklar oluşuyor, bu durum hem vatandaşı hem de tapu dairesinde çalışan memurları kötü yönde etkileyebiliyordu. Ayrıca işlemler uzun sürebildiğinden sadece belli sayıda vatandaşa hizmet verilebiliyor, işlemleri yetişmeyen kişiler mağdur oluyor ve yarım kalan işlemlerini tamamlamak için sonra ki gün tekrar tapu dairesine gelmek zorunda kalıyorlardı. Bu durumun düzeltilmesi ve daha iyi, daha hızlı hizmet vermek verebilmek adına, gelişen teknoloji ve iletişim kullanılarak hem telefon üzerinden, hem internet üzerinden randevu alma sistemi kuruldu.

ÖNEMLİ  Arsa Tapulu Daireye Kredi Çıkar Mı?

TAPU DAİRESİ İNTERNET ÜZERİNDEN RANDEVU ALMA:

Evinde veya telefonunda internet bulunan vatandaşlar www.tkgm.gov.tr ye girerek buradan tabu işleri için randevu alabiliyor ve böylece tapu dairesine gidip uzun kuyruklarda beklemek zorunda kalmıyor. Aynı zamanda randevu alan kişiler site üzerinden randevu sorgulaması, güncellemesi yapabiliyor, mevcut randevularını iptal edebiliyorlar. Randevu için siteye girildiğinde tapu dairesinin müsait olduğu çalışma saatleri dilimleri görünüyor ve bu saat seçimini yaptıktan sonra T.C. kimlik numarası ile randevunuzu alabiliyorsunuz. Sistemin bazı durumlarda 1 yıl boyunca yeni randevu vermeme durumları var.  Vatandaş 1 yıl içerisinde 5 randevu almasına rağmen bu randevulara gitmez ise, aynı T.C. kimlik numarası ile 1 yıl boyunca tapu dairesinden randevu alması engelleniyor.

Sitenin kullanımı herkesin anlayacağı şekilde dizayn edilmiş. Giriş yapıldığında önümüze 2 seçenek çıkıyor:

  • Yeni Randevu Al
  • Randevu Sorgula/İptal Et


TAPU DAİRESİ TELEFONLA RANDEVU ALMA:

Yapmak istediğimiz işlem hangisi ise birini seçip devam edebiliyoruz. İnternet randevusu dışında ayrıca Alo 181 i arayarak tapu dairesinden randevu alabiliyoruz. Sesli otomatik yanıt sistemi bizi randevu için yönlendiriyor ve tapu dairesinin müsait olma durumuna göre, uygun gün ve saat için randevumuzu bu yolla alabiliyor ya da sorgulayabiliyoruz.

 

Bu konuya benzer içerikli olarak aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ