Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Balkon Dekorasyonu Fikirleri

Balkon Dekorasyonu Fikirleri

Balkonlar, adeta evlerimizin dış dünyaya açılan bir kapısı aslında. Temiz hava almak istediğimiz, yazın sıcağını, kışın ise soğuğunu hissetmek istediğimiz zamanlarda sıklıkla kullandığımız bu mekânlar beden ve ruh sağlığımız için büyük önemler teşkil etmekte. Özellikle geniş balkon hacmine sahip  evlerde, yaz aylarının büyük bir çoğunluğu bu mekanlarda geçmektedir. Belki de evinizin diğer odalarından daha sık kullandığınız balkonlarınızın tasarımı ve dekorasyonu konusunda sizlere birkaç ufak fikir ve tüyo vermek istiyoruz.

Balkon Dekorasyonu Fikirleri konumuzda size sunacağımız fikirlerin en başında tahmin edeceğiniz üzere yeşillendirme konusu gelecektir. Balkon demirlerinize asabileceğiniz küçük saksılar içinde dilerseniz güzel kokular yayan çiçekler, dilerseniz de mevsimlik meyve, sebze gibi gıda maddeleri yetiştirmeniz mümkün. Özellikle süs biberi gibi kolay yetişebilen ve az bakım isteyen ürünleri balkonlarınızda kolaylıkla yetiştirebilirsiniz.

Açık alan olarak bulunan balkonlarımızda kullanacağımız mobilyalarımız ise dış mekan mobilyaları olmalıdır. Ev içerisinde kullanılan mobilyalardan kullanmamız halinde hızlı bir deformasyona uğrayacağı için, hem maddi hem de vakit konusunda sizlere kayıplar yaşatabilir. Dış mekan mobilyalarınızı seçerken yumuşak ve pastel renkler seçmenizi tavsiye ediyoruz. Yoğun ve parlak renkler göz yoracağı için, balkonunuzun bir dinlenme alanı olması niteliğini engelleyeceklerdir. Balkon zeminine sereceğiniz basit bir kilim, yolluk veya halı gibi zemin dekorasyonu ürünü sayesinde hareket etme alanınız daha fazla rahatlayarak, daha huzurlu bir alan haline gelecektir.

Balkonlar genelde akşam saatlerinde kullanılan alanlar olduğu için, bu bölgelerin aydınlatma konusunda da dikkat etmeniz gereklidir. Çok parlak renkli ve beyaz ışıklar göz sağlığınızı bozabildiği gibi, sinek ve böcek gibi canlıların da balkonunuza gelmesi için davetkâr olacaktır. Klasik sarı ve düşük watt’lı ampulleri tercih ederek, hem psikolojik olarak daha iyi rahatlayabilir hem de haşere türü böceklerden korunabilirsiniz.

ÖNEMLİ  Dekorasyonda halı seçiminin önemi

Kapalı balkonlar ise günümüzde kiler usulü ile kullanılmaktadır. Camekanlar ile kapatılan balkonunuza yaptıracağınız geniş ve derin dolaplar sayesinde evinizin içinde bulunan ve kalabalığa sebep olan bir çok eşyanızı koyabilmeniz için uygun alanlar meydana gelmektedir. Kapalı balkonlarda kullanacağınız mobilyaların dış mekân olmasına gerek yoktur. Güneş, hava ve yağmur, kar gibi doğa olayları ile doğrudan temas etmediği için fazla yıpranmazlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ