Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Az Peşinatla Ev Sahibi Olmak

Az Peşinatla Ev Sahibi Olmak

Konut sahibi olmak isteyen ancak elinde yeteri miktarda birikimi olmayanların en büyük isteklerinden biriside az peşinatla ev sahibi olmaktır. Gelişen inşaat sektörü ile birlikte artan konut sayısı sayesinde artık peşin satış oranları hızla düşmeye başladı. Konut yatırımcıları sektördeki alım gücünün düşmesi ve konut fiyatlarının artmasıyla birlikte müşterilerin ilgisini çekebilmek adına farklı kampanyalar düzenlemeye başladılar, bu kampanyalardan en dikkat çekenleri ise %1 – %2 gibi peşinatlar vererek ev sahibi olma vaadinde bulunmaları. Henüz yapımı tamamlanmamış inşaatlarda sık karşılaşılan bu durum hem inşaat sürecindeki maddi kaynağı arttırmak, hem de mülk sahiplerini bir an önce bularak inşa süreci tamamlandığında müşteri arayışına girmemek adına yapılan, yatırımcının ve müşterinin çıkarına olan bir durum teşkil etmekte.

Beğendiğiniz evi almak için mülk sahibi birey ise veya yatırımcı firmanın böyle bir kampanyası bulunmuyorsa geriye iki alternatifiniz kalıyor. Bu alternatiflerden birincisi banka kredisi, dezavantajları olan bu ihtimali tercih etmeniz halinde az peşinat ile ev sahibi olabilirsiniz ancak kullanacağınız konut kredisi sebebiyle maliyet oranınız oldukça artacaktır. Konut kredilerindeki faiz, eksper ücreti, dosya masrafı ve diğer kesintileri de göz önünde bulundurduğunuz zaman tercih etmeniz gereken en son yol olabilir.

Bir diğer alternatif ise, kalabalık gruplar oluşturarak her ay bir üyesine ev alan yardımcı kuruluşlardan oluşuyor. Eminevim ve FuzulEv gibi öne çıkan firmaların oluşturduğu havuz sistemi sayesinde farklı gruplar oluşturulmakta, verdiğiniz peşinatlar ile ana kaynak oluşturulan bu havuzdan ödeme miktarına göre her ay, üç ayda bir, altı ayda bir gibi aralıklarda grup üyeleri arasında yapılan çekilişler ile ev alınmaktadır. Sistemin en büyük avantajı faiz ödemiyor olmanızdır. Bu kadar güzel işleyen bir sistemde tahmin edeceğiniz üzere bazı dezavantajlarda bulunmaktadır. Bunlardan sizi zor duruma sokacak iki ana başlık bulunmakta. Birincisi; çekiliş sistemi, kura çekilerek ev alındığı için sıranın en son size gelmesi halinde 72 ay 144 ay gibi çok uzun süreler boyunca kira ödemek zorunda kalabilirsiniz, diğer nokta ise; firmanın bu hizmet için aldığı komisyon ücretidir.

ÖNEMLİ  Kentsel Dönüşümde Müteahhitle Yapılan Anlaşmalara Dikkat!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ