Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Avrasya Tüneli açılış tarihi

Avrasya Tüneli açılış tarihi

Avrupa’nın kültür başkenti ve Türkiye’nin metropol şehri olan İstanbul’da, yapılan yatırımlar hız kesmeden devam ediyor. Son zamanlarda Marmaray ve 3. Köprü gibi efsanevi projeler ile ulaşım konusunda yeni bir boyut kazanan şehirde iki kıta arasında hızlı geçiş için tasarlanan Avrasya Tüneli açılış tarihi belirlendi. Temel atma töreni 26 Şubat 2011 Tarihinde yapılan ve Yüzyılın Projeleri listesine adını altın harfler ile yazdıran tünel, Asya ve Avrupa kıtaları arasına inşa edilen tüp geçitten oluşmakta. Marmara denizi altına inşa edilen bu tüp geçit sayesinde, deniz tabanının daha altına yapılan kara yolu ile hizmet verecek olan Avrasya Tüneli toplamda 14.6 Kilometrelik bir güzergah ile yeni bir ulaşım imkanı sağlayacak. Projenin 1/3 lük kısmı deniz tabanının daha alt kısmına özel teknolojiler ile inşa edilecek olan iki katlı tünelden oluşuyor. Bu tünelden çift yönlü karayolunun yanı sıra, metro hattı için bir raylı sistem bölümü de yapılıyor.

İstanbul trafiğinin insanlığa artık bir eziyet haline gelmesiyle birlikte oluşan alternatif ulaşım ihtiyaçlarını önemli ölçüde karşılayacak olan Avrasya Tüneli, trafiğin en yoğun olduğu dönemde 100 dakikalık güzergahı 15 dakikaya kadar düşürecek. Hızlı bir ulaşımın yanı sıra, iki katlı olarak yapılacak tünelin katlarında sadece aynı yönde ulaşım sağlanacak, daha sade bir şekilde anlatmak istersek; Tünelin üst katında Asya kıtasından Avrupa kıtasına tek yön ulaşım sağlanırken, alt katında ise Avrupa kıtasından Asya kıtasına tek yön ulaşım sağlanacak. Böylelikle karşı yönden gelen araçların rahatsız edici far ışıkları olmadan ve karşı şeritten hızla gelen bir araç riski olmadan güvenle seyahat edebileceksiniz.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Altyapı Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Avrasya Tüneli Açılış Tarihi 2017 yılının ilk çeyreği olarak planlanıyor. Proje güzergahı ise; Kazlıçeşme, Yenikapı, Ahırkapı, Harem, Haydarpaşa ve Göztepe aralığında olması, Tünel giriş ve çıkış noktalarının ise Ahırkapı ile Harem – Haydarpaşa mevkilerinde olması bekleniyor. Avrasya Tüneli Kullanım Ücretleri için henüz hazırlanmış bir tarife olmasa da, konu hakkında tahmin yürüten bilir kişiler tarafından ortaya atılan iddialar da; otomobiller için ortalama 30 Türk Lirası civarında olması bekleniyor.

ÖNEMLİ  Belediyelere Bina Denetleme Talebi Yağdı
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ