Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Asgari Ücretle Ev Almak

Asgari Ücretle Ev Almak

Banka kredisinden faydalanarak ev sahibi olmak istiyorsanız, kullanmak istediğiniz kredi miktarına göre belli bir miktarda kazancınızın olması gerekmektedir. Bu miktar asgari ücretle çalışan bir işçi için geçerli olabilir mi? Ev için kredi çekmek istediğinizde sahibi olmak istediğiniz evin bedelinin belirli bir oranına kadar bankalardan kredi desteği alabilmektesiniz. Ev kredisi için bankalarca kullanımı uygun bulunan tutar, ekspertizin belirlemiş olduğu tutarın en fazla % 70 i kadar olabilir. Kullanımınıza sunulan bu %70’lik oran, yani aylık ödemeniz gereken kredi taksitiniz aylık kazancınızın belirli bir seviyesini aşmaması gerekmektedir. Genelde bankalar kredi hesaplaması yaparken aylık kazanç durumuna dikkat ederler. Örneğin kredi taksitiniz 500 TL ise aylık kazancınızın en az 1000 TL olması gerekmektedir. Bu şart sadece yüksek gelirliler için değil, asgari ücretle geçinen vatandaşlar için de geçerlidir.

Asgari ücretle çalışan kişiler ev alabilir fakat bu birçok şarta bağlıdır. Örneğin çekeceği kredi miktarına, kredi için ödeyebileceği peşinat tutarına, bankanın uyguladığı faiz miktarına, yine bankanın belirleyeceği taksit adedine göre asgari ücret ile çalışan kişilerin ev alıp alamayacağı belirlenmektedir. Bunun yanında asgari ücretli çalışanın kredi talebine istinaden geçmiş kredi borçları, kredi kartı borçları, kredi notu incelenir.

Geçmişe yönelik bir sıkıntı olup olmadığına bakılır araştırma sonucu da ev kredisinin verilmesi veya verilmemesi konusunda belirleyici olmaktadır. Tüm bu incelemeler sonucunda ortaya çıkan tabloda aylık taksitler asgari ücretin yarısını geçmiyor ise banka ev kredisi verebilmektedir. Ev kredisi ile ilgili başka bir durum ise asgari ücretli kişinin mevcut enflasyon koşullarında taksitlerini ödeyebilip ödeyemeyeceğidir.

Özellikle çok çocuklu ve eşin çalışmadığı ailelerde ödeme zorlukları yaşanmaktadır. Bu gibi durumlarda banka zaten ipotek altına almış olduğu evi geri alabilir ve başka birine satabilir. Bazı durumlarda bankalar asgari ücret alındığını bilmelerine rağmen daha yüksek krediler verebilmektedir. Ev sahibi olmak isteyenler krediyi alabilmek için taksit miktarlarına aldırış etmeksizin yüksek faizi kabul ederek krediyi alırlar, sonrasında ise ödeyemeyip evlerine banka tarafından el konulabilir. Bu sebeplerden dolayı özellikle asgari ücret alan kişiler ev alma durumunda ince eleyip sık dokumak zorundadırlar.

ÖNEMLİ  TOKİ Şanlıurfa'da 54 konut ile 32 iş yerini satışa sundu

Mümkünse ellerinde fazla peşinat ile en düşük faizle ev kredisi veren bankalara başvurmalıdırlar. Ayrıca bazı sigorta şirketleri işsiz kalınması yahut iş kazası geçirilmesi durumunda ödenemeyen kredi borçları için sigorta yapmaktadırlar. Ödeme güçlüğü çekebilecek durumda olan müşteriler ev kredilerini başlarına gelebilecek hesapta olmayan durumlarda bu şekilde mağdur olmadan ödeyebilirler.

 

Konuyla benzer içerikli aşağıdaki içeriklerin de ilginizi çekebileceğini düşünmekteyiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ