Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Arsada bulunan ada, pafta ve parsel nedir?

Arsada bulunan ada, pafta ve parsel nedir?

Tarla ve Arsa alım satım işlemlerinde sıklıkla ada, pafta ve parsel terimlerini duymaktayız. Taşınmazın nerede olduğunu ve büyüklüğünü belirten bu durumlar genelde sektörde olmayan kişiler tarafından pek bilinmez. Tapu ve Kadastro ile ilgili olan bu terimler hakkında sizlere bilgi vererek bu kelimeleri duyduğunuz zaman yaşadığınız yabancılığı üzerinizden atmanıza yardımcı olacağız.

Arsada bulunan ada, pafta ve parsel nedir?

  • Ada; Belirli yollar ile çevrilmiş olan, imar planları ile meydana getirilmiş, parselin üzerinde bir arada bulunan sokak, meydan, cadde, akarsu, demir yolu gibi belirleyici alanların oluşumu olarak tanımlanmaktadır. Daha sade bir anlatım ile tanımlamamız gerekirse; Dört bir tarafı belirleyici nitelikteki varlıklar ( demiryolu, akarsu, cadde, sokak, meydan vb. gibi ) çevrelenmiş olan kara parçasıdır.
  • Pafta; Belirlenmiş olan ölçekli büyük haritadaki plan veya modeli oluşturan her bir birimi ifade eder. Daha sade bir anlatım ile tanımlamamız gerekirse; Büyük bir haritayı meydana getiren her bir parçaya verilen isimdir. Yani; Arsanın teknik olarak ölçülüp, teknik verilere uygun bir biçimde küçültülmüş çizimidir.
  • Parsel; Türkiye Cumhuriyeti İmar Yasası tarafından ayrıştırılmış ve sınırlandırılmış olan birleştirilemez kara parçasına verilen isimdir. Bir parselin birden çok sahibi olabilir.

Yukarıda belirttiğimiz kadastro terimlerinin arsa ticaretinde ne işe yaradığı konusunda halen bir fikriniz yok ise, bu terimlerin hiç birinin tanımını öğrenmenize gerek kalmadan nasıl işe yaradığınıza dair küçük bir örnek verelim;

Samimi olduğunuz bir emlakçınız ya da bir yakınınız elinde bulunan arsayı satmak istiyor. Arsa bulunduğunuz bölgeden 150km uzaklıkta ve siz bu arsayı alabilirim düşüncesine sahipsiniz. Arsanın boyutunu, yerini ve çevresini öğrenmek için şuan bu açıklamayı okuduğunuz elektronik cihazınız yeterli olacaktır. Nasıl mı? Ada Pafta ve Parsel sorgulama sistemi ile.

ÖNEMLİ  Tapusuz Arazi için Ne Yapılmalı?

Size telefon açan kişiden arsanın ada pafta ve parsel bilgilerini isteyerek not ettiniz. Hemen yeni bir internet sayfası açıyoruz, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Coğrafi Bilgi Sistemleri Şubesi tarafından geliştirilmiş olan parselsorgu.tkgm.gov.tr adresine giriyoruz. Karşımıza çıkan ekranda az önceki not ettiğimiz bilgiler istenmekte. Bu bilgilerin tamamını girerek harita üzerinden söz konusu arsanın coğrafi konumunu ve çevresel özelliklerini görebilirsiniz.

Bu konuyu okuyanlar aynı zamanda aşağıdaki konuları da okudular.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ