Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Arsa tapulu ev almak

Arsa tapulu ev almak

Günümüzde artık pek fazla tercih edilmese de, halen arsa tapulu ev almak zorunda kalan veya almak isteyen bazı kişiler mevcut. Arsa tapulu ev alırken, ödemiş olduğunuz miktarın içinde oturacağınız konuta değil inşa edildiği arsaya ödediğinizi unutmayın. Olası bir aksilik durumunda belediyenin yapacağı incelemede, bina yapı ruhsatı olmaması veya kriterlere uygun inşa edilmediği anlaşılması durumunda binayı yıkmak isteyebilirler. Normal daire tapusu elinizde bulunuyorsa, belediye bina veya yapı üzerinde hiçbir hak iddia edemeyecektir. Normal tapunun çıkarak mülk sahibine verilebilmesi için, tapu daireleri ve belediyeler tapulama sürecinde gereken inceleme ve izin işlemlerini yürütmektedir.

Peki diyelim ki arsa tapulu ev almak zorunda kaldınız, hangi konulara dikkat etmeniz gerekiyor?

  • Arsayı alırken ödemiş olduğunuz tutarın, devir evraklarında doğru miktarda yazılmasına dikkat edin. Olası bir anlaşmazlık veya kötü durumda, devir evrakları üzerinde yazan miktar kadar para talep edebileceğinizi unutmayın.
  • Devir olacak tapudaki arsa payını kontrol edin, arsa hisseli ise ve size verilen tapu küçük bir bölümü kapsıyorsa, arsanın büyük bölümü başkasına devir olması halinde hisseler ayrıştırılmak istenilebilir ve size sadece tapunuzda yazan küçük bir toprak parçası verilebilir.
  • Elinizde bulunan tapuda söz konusu ev gözükmüyorsa, satıcı ile birlikte en yakın notere giderek elinizdeki tapuyu satın aldığınız eve istinaden devralacağınızı anlatan bir noter onaylı sözleşme düzenleyin.

Yukarıda yer alan 3 ana maddeyi uygulayarak kendinizi biraz olsun güvence altına alabilirsiniz. Arsa tapulu ev almak istediğinizde konut kredisi çekmek istiyorsanız maalesef bankalar bu duruma kredi vermemektedir. Kredi veren kuruluşlar, kredi karşılığında satın alınacak olan evi ipotek altına alarak kendilerini güvenceye almaktadırlar. Arsa tapulu evlerde, kesin olarak belirlenmiş bir konut olmadığı için ipotek uygulanması mümkün değildir. Bu sebeple bankalar sadece mesken tapusu olan evlere konut kredisi sağlamaktadır. Bu konunun çözümü ise, sahibi olduğunuz bir başka konut üzerine ipotek koyulması şartıyla Tüketici Kredisi kullanarak, elde ettiğiniz geliri arsa tapulu ev almak için kullanabilirsiniz. Alacağınız arsa tapusunun bedelini ödemeden önce, aynı arsa içerisinde ikamet eden diğer kişiler ile görüşerek olumsuz bir durum olup olmadığını teyit etmeniz faydanıza olacaktır.

ÖNEMLİ  Üç bakan Türkiye'nin en yüksek barajını yerinde inceleyecek
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ