Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Arsa Tapulu Daireye Kredi Çıkar Mı?

Arsa Tapulu Daireye Kredi Çıkar Mı?

Arsa tapusu, inşaat süreci tamamlanmamış bir binadan daire alındığı zaman, alınan dairenin daire tapusu olmaması durumuna denmektedir. Arsa tapusu halk arasında “Toprak hisseli tapu” “Topraktan tapu” ve ya “Toprak tapulu daire” olarak bilinmektedir. Arsa tapusu alınabilmesi için bazı durumların gerçekleşmesi gerekmektedir.

Arsa tapusu genelde kat karşılığı inşaat yapan müteahhitlerin, bina bitmeden kendi paylarını ortada henüz bir daire yokken satmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, oturma izni olmayan yapılar, kaçak yapılarda da arsa tapusu söz konusu olmaktadır. Birçok kişi arsa tapulu evleri almayı riskli bulurken, bu riske rağmen ciddi rakamlar ödeyerek daireyi alan, kendi oturan veya kiralayan kişiler bir hayli fazla. Arsa tapulusu ise ev ruhsata uygun olarak inşa edilmiş ve iskân belgesi alınmış ise kat mülkiyetine dönüştürülebiliyor. Yapılması gereken en önemli şey, Arsa tapulu daire alırken Müteahhit hakkında ciddi araştırma yaparak nihai bir karar vermektir.

Her vatandaş kiraya verilen paraya acıdığını söyler ve bu nedenle kendi evlerini almak için hayat boyu çabalar dururlar. Ev almak ciddi bir para gerektirdiğinden birçok kişi çeşitli bankaların vermiş olduğu krediler ile kira öder gibi kendi evlerine sahip olabilmektedirler. En önemli sorun ise beğendiğimiz evin arsa tapulu mu yoksa daire tapulu mu olup olmadığıdır. Çünkü arsa tapulu meskenlere çoğu banka konut kredisi vermeyebiliyor. Sebebi ise konut kredisi verildiğinde, bankanın evi teminat olarak alabilmesi gerekliliğinden kaynaklanıyor. Yani ev için verilen krediye karşılık banka, evinizi borcu bitene kadar ipotek altında tutuyor.

Aslında ev borcu bitince gerçekten sizin olabiliyor. Kredide olan ödeme aksaklıkları veya ödenemeyen kredi durumlarında banka evi geri alıp başka birine satabiliyor. Çok istisnai durumlarda ise bazı bankalar, arsa tapulu daire kredisi verebilmek için, kişiye ait başka bir meskeni ipotek edip bu şart ile istenen krediyi verebiliyor. Krediyi verebilmek için kişinin kat mülkiyeti ya da kat irtifaklı tapusu olan bir meskenini ipotek etmesi gerekiyor. Bu durumda ise evin değerinin %75 i kadar banka kredi verebiliyor.

ÖNEMLİ  Ev Alırken Sözleşmeye Bu 2 Maddeyi Ekletin!

Tüm bu bilgiler ışığında, üzerine kat mülkiyetli mesken tapusu olmayan vatandaşlar arsa tapulu evler için kredi başvurusunda bulundukları takdirde, teminat gösteremedikleri için kendilerine konut kredisi verilmiyor. Banka vereceği konut kredisi sebebi ile mevcut ödememe ve bu durumdan dolayı zarar etme riskine karşı kendini koruma altına almadan kredi başvurusuna olumlu cevap veremiyor.

 

Bu konuya benzer içerikli olan aşağıdaki yazılarımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ