Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Arsa Karşılığı Daire Almak

Arsa Karşılığı Daire Almak

Satın aldığınız yada miras yolu ile size intikal eden arsa veya arsalarınızı değerlendirmek ve karşılığında konut sahibi olmak için müteahhit aracılığı ile inşa yapılanmasına girerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar mevcut.

Arsa Karşılığı Daire Almak veya hasılat paylaşımı için arsanızı müteahhide vereceğinizde oluşacak olan KDV bedellerini ödemesi gereken tarafı, yapacağınız sözleşmede kesin olarak belirtiniz. Maliye tarafından yürürlüğe koyulan uygulamada; “ Arsa sahiplerine daire ve dükkan tesliminin KDV’ye tabi olduğu “ söylenmektedir.

Maliyenin bu uygulamasına karşı olarak açılmış olan davaların Danıştay’a gitmesi halinde ise genel olarak Danıştay; “ Arsa karşılığı sahip olunan konut ve dükkan teslimlerinin Katma Değer Vergisine tabi değildir “ diyerek vergi alma işlemini iptal ediyor.

Eğer devir esnasında KDV problemi ile karşılaşırsanız Danıştay’a başvurmanızda fayda var.

Müteahhit ile aranızda geçen pazarlık sürecinin sonunda anlaşmaya varırsanız, konuştuğunuz tüm unsurları mutlak suretle noter huzurunda sözleşmeye dökünüz. Geçmiş günlerde adli vaka olarak nitelendirilen davaların bir çoğunda arsa sahipleri ile müteahhitler arasında çıkan anlaşmazlıklar görülmekte. Bazı art niyetli uygulayıcı firma ve sahipleri, arsa sahiplerine yerine getirmeyecekleri vaatlerde bulunarak, mağduriyet yaratmaktalar.

Talep edeceğiniz konutları özenle seçin!

Bu işlem bir nevi takas alışverişi olarak nitelendirildiği için inşaatı yapacak olan firma size satış hızı en düşük ve en az tercih edilen bölgeleri vermeye çalışacaktır. Firmaya imzalı yetki vermeden önce talep edeceğiniz konut tipini, büyüklüğünü, cephesini ve hatta mümkün ise kapı numarasını dahi sözleşmenize eklemeniz, ilerleyen süreçlerde karşınıza çıkabilecek bir çok sorunu engelleyecektir.

Eğer, üzerine inşa yapılacak olan arsa hisseli bir durumda ise hissedarlar arasında sözlü olarak anlaşma yapılması, ardından yapılan anlaşma madde madde yazılarak noter tarafından tasdik edilmesi gerekmektedir. Sahibi olacağınız konut için yetkilendirme haricinde Kat irtifakı ve Kat mülkiyeti gibi yasal işlemlere dahil olmanız gerekecektir.

ÖNEMLİ  Tapusuz Arazi için Ne Yapılmalı?

Kat irtifakı ve Kat mülkiyeti konusunda merak edilen her şeyi aşağıda bulunan linklere tıklayarak sitemiz üzerinden öğrenebilirsiniz.

Unutmayın ki, sahibi olduğunuz taşınmazın değerlenebilmesi ve size kazanç getirmesi için bir müteahhit ile anlaşma yapmak zorundasınız, Müteahhitler ise para kazanmak ve mesleklerini yapabilmek için sizin gibi arsa sahipleriyle anlaşmak zorundalar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ