Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Arsa için Emlak Vergisi Ödenecek mi?

Arsa için Emlak Vergisi Ödenecek mi?

Emlak Vergisi Kanunu’na göre, Türkiye sınırları içinde bulunan arazi ve arsalar, kanunda sayılan muafiyet ve istisnalar dışında arazi (arsa) vergisine tabidir.

Belediye, babamın gecekondusunu yıkıp, 129 m2 arsa verdi. Babam gecekonduya vergi ödüyordu. Şimdi evi yok, kirada oturuyor ve 670 lira arsa vergisi ödüyor. Bağ-Kur emeklisi, senelik geliri 24 bin lira. Bu adalet mi? Belediye “Maalesef ödeyecek” diyor.

Emlak Vergisi Kanunu’na göre, Türkiye sınırları içinde bulunan arazi ve arsalar, kanunda sayılan muafiyet ve istisnalar dışında arazi (arsa) vergisine tabidir.

Arsalar için vergi oranı binde 3 olup, bu oran büyükşehir belediye sınırları ile mücavir alanlar içinde binde 6 olarak uygulanır. İndirimli (sıfır oranlı) emlak vergisi meskenler için uygulandığından, emekli olsa da babanız arsanın emlak vergisini ödemek zorunda.

Babanızın gecekondusunun yıkılıp yerine arsa verilmesi başka bir tartışmanın konusu.

Tek Mesken Şartı!

Bağ-Kur emeklisiyim. Bir tam hisse dükkanım, bir tam hisse, bir de 1/2 hisse dairem var. Tapusu halen kooperatif üzerinde olan evimde oturuyorum. Emekli olduğum için emlak vergisinden bir dairem için muaf olabilir miyim?

Emlak vergisi muafiyetinden (sıfır oranlı emlak vergisi uygulamasından) yararlanabilmek için diğer şartların yanı sıra tek meskene sahip olmak gerekiyor. Diğer bir deyişle, düzenleme birden fazla meskene sahip olan emeklilerin, bu meskenlerinden biri için emlak vergisi muafiyeti uygulanacağı şeklinde değil. Birden fazla meskene sahip olduğunuzdan muafiyetten yararlanamazsınız.

ÖNEMLİ  Emlak Vergisi 2019'da Ne Kadar Ödenecek?
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ