Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Arsa Fiyatları Yüzde 25 Arttı

Arsa Fiyatları Yüzde 25 Arttı

Koronavirüs salgını tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ekonomiyi olumsuz etkilerken, Ege bölgesindeki yazlık ev arayışları tekrar canlanmaya başladı. Ege sahil şeridinde yazlık ve konut imarlı arsa fiyatları olumlu şekilde etkilenirken,  İzmir  sahil şeridinde yazlıkların ve imarlı arsaların fiyatları enflasyonun çok çok üzerinde artmayı sürdürüyor.

İzmir’e kolay ulaşım bahçeli evlere talebi artırdı

İstanbul-İzmir-Çanakkale köprü bağlantısı, İzmir-Aliağa-Çandarlı otoyolu projesi ve İstanbul – Bursa – İzmir otoyol çalışmaları sebebiyle İzmir’e ulaşımın çok daha kolay hale gelmesi özellikle yazlık kullanıma uygun bahçeli evlere olan talebi oldukça artırdı.

Bodrum ve Kuşadası’nda nüfus 4-5 kat arttı

EVA Gayrimenkul Değerleme’ye göre, özellikle Kovid-19 salgını süreciyle birlikte, İstanbul’dan İzmir’e yoğun bir akın yaşanırken, en çok talep Güzelbahçe, Urla, Çeşme ve Karaburun ilçelerine oldu.

Bodrum ve Kuşadası’nda da ilçelerin nüfusu yazın gelmesi ile özellikle 4-5 kat artış gösterirken, pandemiden kaçan İstanbul ve Ankaralıların odak noktası oldu.

İstanbul-İzmir Çanakkale köprü bağlantısı ile İzmir – Aliağa – Çandarlı otoyolu projesi sayesinde özellikle kuzey aksındaki Foça, Dikili ve Çandarlı bu yaz pandeminin de etkisiyle rekor derecede doldu.

Yazlık evler artık kışlık ev olarak da kullanılmaya başladı

EVA Gayrimenkul Değerleme Direktörü Filiz Akkaya, koronavirüs salgınında korkan ve daha steril bir ortamda yaz tatillerini geçirmek isteyenlerin Ege sahil şeridine akın ettiğine vurgu yaparak;

“Salgının daha da uzun sürmesi riskiyle karşı karşıya kalınan şu günlerde bahçeli yazlık evlerin sadece yazlık amaçlı değil kışın da kullanılmak üzere çok daha yüksek fiyatlarla pazarlandığını görmekteyiz” diye konuştu.

ÖNEMLİ  Ordu'ya 900 yataklı kent hastanesi yapılıyor

Otellerin yerini bahçeli evler aldı

Pandemi nedeniyle bu yaz özellikle çocuklu aileler ve 65 yaş üstü orta yaş ve risk grubuna giren kişilerin tatil tercihlerini değiştirerek, otele gitmek yerine yazlıklara akın ettiğine dikkat çeken Akkaya, şunları kaydetti:

Tarla ve arazilere olan talep yüzde 100 arttı
“İzmir’de başta Çeşme olmak üzere, Alaçatı, Urla, Foça ve Seferihisar’da yazlık fiyatları pandemi sebebiyle yaklaşık yüzde 30 arttı. Genellikle bahçeli müstakil ya da ikiz müstakil tipinde yazlık konutlar tercih ediliyor.

Ayrıca üzerine bağ evi tarzında tek bir yazlık ev yapılabilecek küçük alanlı tarla ve arazilere olan talep de yüzde 100 arttı.

Son 6 ayda yazlık ve arsa fiyatları yüzde 25 arttı

İzmir’in başta Çeşme ilçesi olmak üzere, Urla ve Seferihisar ilçelerinde de artık yazlık konutlar yaz-kış oturmak için tercih edilir hale geldi.

Ege’nin kuzey kısmında göze çarpan sahil yerleşimleri olan Dikili ve Ayvalık yerleşimlerinde de sadece yaz mevsiminde kullanılan ikincil konuttan tüm yıl boyunca kullanılan apartman dairesi tipinde birincil konuta kaymakta olduğu görülüyor.

Foça’da ise son 6 ayda yazlık ve arsa fiyatları ekonomik durgunluğa rağmen pandemi etkisiyle yüzde 25 civarında arttı.

Tüm yıllık ya da sezonluk kira fiyatları da etkilendi

Salgın müstakil ya da ikiz dubleks tarzında ki bahçeli, havuzlu evlerin sadece satış fiyatlarını artırmakla kalmadı; bu evlerin tüm yıllık ya da sezonluk kira fiyatlarını da arttı.

Özelikle Çeşme, Bodrum, Urla, Kuşadası gibi yaz-kış kullanıma uygun sahil beldelerinde kiralık müstakil ev bulmak neredeyse imkansız hale geldi.”

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ