Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Arsa alırken nelere dikkat edilmeli ?

Arsa alırken nelere dikkat edilmeli ?

Orta ve yüksek gelir düzeyli her yatırımcının göz bebeği olan arsalar, yatırımcısına çok büyük primler kazandırmaktadır. Bu yatırımları gerçekleştirirken önemli hususlara dikkat etmemeniz halinde bu kazanacağız prim oranı tam aksine dönerek zarar hanenize yazılabilir. Bu sebeple birazdan yazımızda açıklayacağımız konuları muhakkak araştırmanızı veya bu konuda profesyonel olarak çalışan emlak danışmanlarına başvurmanızı öneririz.

Arsa Nedir ? Arazi Nedir ? ; Günümüz yasalarında iki çeşit toprak türü vardır. Bunlardan birincisi Arazi olarak geçmektedir. Araziler de imar yoktur. Bu sebeple arazi üzerine herhangi bir yapılaşma gerçekleştiremezsiniz.  Yapılaşmaya izin verilmiş olan yani imarlı toprak parçalarına ise Arsa denilmektedir. Bu iki olgu bir birleri ile çok karıştırılır ve aralarında pek fark olmadığı söylenir ancak bunlar tamamen asılsızdır. Arsa ile Arazi arasında çok büyük fark vardır.

Satın alacağınız Arsa’yı almadan önce mutlaka ama mutlaka belediyelerin ilgili departmanlarına başvurarak herhangi bir istimlak ve benzeri işlem olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Almaya niyetlendiğiniz bölgenin tam ortasından yada tamamından yol geçebileceğini unutmayın. Belediyeler tarafından yapılan istimlak her zaman olumsuz olarak görülmemelidir. Arsanızın bulunduğu sınırların yanından geçen yol inşası mülkünüzün değerini katlayarak artıracaktır.

Tüm konularda gereken araştırmaları yaptınız ve arsayı halen satın almak istediğinizi varsayarak, satıcıdan ilk talep etmeniz gereken Tapu olmalıdır. Elinize gelen tapuda yazan ada, parsel, pafta, il ve ilçe gibi bilgileri Tapu Kadastro dairesinden sorgulatarak satın alacağınız Arsa’nın tapusu olduğuna emin olunuz.

Tapuda bulunan “ Cinsi “ bölümünü dikkatlice okumanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Bu bölümde alacağınız toprağın imarlı – imarsız yani Arsa’mı, Arazi’mi olduğu yazmaktadır.

Tapu talebinin ardından satıcıdan isteyeceğimiz ikinci önemli belge ise Çap tır. Çap belgesinde satın alacağınız toprağın şeklini görebilirsiniz. Bazı biçimsiz arsalara bina yerleşimi mümkün olmadığı için komşu arsa sahipleri ile ittifak kurmanız gerekebilir, buda sizi yorucu bir sürece itme ihtimali doğurabilir.

ÖNEMLİ  En çok prim yapan ve gelişen semtler

Arsa alırken nelere dikkat edilmeli sorusunu kendinize sorarak şüphesiz çok iyi bir araştırma ve planlama yapmalısınız. Satın alma işlemlerini hiçbir zaman aceleye getirmeyiniz. Gerekli araştırmaları sabırla ve bıkmadan tekrar tekrar yapmalısınız. Bazı art niyetli satıcılar ilerleyen zamanlarda değer kaybedecek arsaları ucuz fiyattan acil şekilde satışa çıkartarak kurtulmak istemektedirler. Paranızı kaybetmemek ve emeklerinizi çöpe atmamak için toprak parçasının bulunduğu Belediye’nin planlama dairesinden muhakkak ileriye dönük araştırma yapmanızı üzerine basarak tavsiye ederiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ