Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Apartman Yönetimi Nereye Şikâyet Edilir?

Apartman Yönetimi Nereye Şikâyet Edilir?

Apartman yönetimi ile sürekli sıkıntı yaşıyor ve sorunlarınızın bir türlü çözüme kavuşturulmadığını düşünüyorsanız apartman yönetimini şikayet edebilirsiniz. Fakat şikayet için geçerli bir nedeniniz olmalı ve şikayetinizi nereye ileteceğinizi bilmeniz gerekmektedir.

Her site veya apartman yöneticisinin sorumlulukları vardır, aynı şekilde apartmanda ikamet eden ev sahipleri ve kiracıların da yönetime ve birbirlerine karşı sorumlulukları bulunur. Bazı durumlarda hem yönetim, hem de ikamet eden kişiler kendi sorumluluklarını aksatırlar veya yerine getirmezler. Bu gibi durumlarda doğru atılacak adımlar ile kusurlu olduğunu düşündüğünüz apartman yönetimini şikayet edebilirsiniz.

Apartman yöneticiliği çeşitli görev ve sorumlulukları olması sebebi ile meşakkatli ve bir o kadar sorumluluk isteyen bir iştir. Bu sorumluluğu alan kişilerin üstesinden gelebilecek kapasite ve yetkinliğe sahip olması gerekir. Bu kişiler, kendilerine verilen görevleri, bu görevlerin dışındaki kat maliklerinin ve apartmanın ihtiyaçlarını zamanında ve doğru şekilde yerine getirmek ile yükümlüdürler. Özellikle genel kurul toplantıları ve periyodik olarak oy birliği ile alınan kararların uygulanması konusunda kararları olabildiğince hızlı bir şekilde uygulamak durumundadırlar. Buna karşılık ise apartman sakinlerinden aidatlarını aksatmadan ödemeleri ve apartman toplantılarına katılarak alınacak kararlar hakkında sözlerini ifade etmeleri beklenir.

Eğer söz hakkı sahibi olan kişiler haklarını kullanmayıp, bir de aidat ücretini geciktirirse yapılması planlanan işlemlerin gecikmesi haliyle söz konusu olabiliyor. Apartman veya site sakinleri kendi yükümlülüklerini yerine getirmesine rağmen alınan kararlar yerine getirilmiyor ve sorun yaşanıyorsa, kanunen yöneticiyi şikâyet etme hakkınız bulunuyor. Site yönetimini şikâyet etmeden önce, site yönetiminin görev ve sorumlulukları hakkında bilgi sahibi olunması çok önemlidir. Bu bilinmeden yapılan bir şikâyet sonuçsuz kalabilir. Apartman sakinleri yaşadıkları sıkıntıları apartman toplantılarında yönetime arz edip dile getirebilirler. Apartman yönetimi konusunda bilgili iseniz ve tüm bu bilgiler ışığında apartman yönetiminin gerçekten işini iyi yapmadığını ve sorun çözme konusunda başarısız olduğunu düşünüyorsanız bu toplantılarda söz hakkınızı kullanabilirsiniz.

ÖNEMLİ  Otel fiyatları cep yakarken, yazlık konutlara ilgi arttı

Bunun dışında, kişisel olarak şikâyetinizi apartman yönetimine iletme yanında, sizin gibi düşünen diğer apartman sakinleri ile organize olarak, onların da apartman yönetimini uyarmasını isteyebilirsiniz. Apartman sakinlerinin genelinin memnun olmadığı bir yönetim çok uzun süre ayakta kalamaz bu nedenle şikâyet ve önerileri dikkate alma durumundadırlar.

“Genel olarak göstermiş olduğunuz tüm çabalara rağmen yönetim sıkıntılarınıza kulak tıkıyor ve sonuç elde edemiyorsanız kanunlar içerisinde haklarınızı savunmak amacı ile dava açabilirsiniz. Sulh Hukuk Mahkemelerine yazacağınız bir suç duyurusu ile kısa sürede kalıcı bir çözüme kavuşma imkânına sahip olabilirsiniz.”

 

Bu konuya benzer içerikli olan aşağıdaki makalelerimizin de ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ