Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Aidatını Ödemeyen Kiracıya Ne Yapılır?

Aidatını Ödemeyen Kiracıya Ne Yapılır?

Apartman ya da sitelerde, yönetim tarafından ortak kullanım giderlerini karşılamak amacıyla aidat toplanır. Bu aidat kiracı ya da ev sahiplerinden tahsil edilen bedeldir. Bu bedelin ödenmesi zorunludur. Peki aidat ödemeyen kiracınız varsa ne yapmalısınız? 

Aidat bedeli ortak kullanım alanlarında bahçe, yakıt, otopark, kapıcı ve tamirat gibi giderlerin karşılanması amacıyla tüm daire sahiplerinden ve kiracılardan alınmaktadır. Ev sahipleri aidat ödemeyen kiracı ile ortak ödeme mecburiyetine sahiptir. Bu tür vakalardan ev sahibine uyarı gidebilmektedir.

Kiracı Aidat Ödemek Zorunda Mı?

Tabii ki aidat ödemek kiracı ve sahipleri için zorunluluk taşıyan unsurların başında gelir.

Apartman sakinleri ortak kullanım bedellerini aidatla karşıladığı için ve ortak kullanım bedellerinden faydalanan kiracılar da ödemekle yükümlüdür.

Normal standartlarda ev sahipleri asıl aidatı ödemekle yükümlü olan kişilerdir. Ancak kira kontratını imzalayan kiracı bu kontratı dikkatle okumalıdır. Çünkü her zaman kontrat üzerinde kiracının aidatı ödemesi gerektiği hakkında madde bulunur.

Bu maddeye dayanarak kiracı hakkında yasal işlem başlatmak mümkündür. Apartman yönetimi aidat borcunu ödemeyen kiracı için dava açma yetkisine sahip olan kişilerdir.

Aidat Ödemeyen Kiracıya İhtarname

Ev sahipleri kira kontratına aidat ödemekle ilgili zorunluluk içeren bir madde eklemektedir. Ev sahibi bu maddeyi atladığı taktirde aidat borcundan ev sahibi zorunludur.

Bu noktada ihtarname ev sahibine gönderilir. Bu durumda kiracı aidat ödemezse problem yaşamaktadır. Kanunlar çerçevesinde aidat ödemekle yükümlü olan kişi ev sahibidir.

Eğer aidatını ödemeyen bir kiracıya sahipseniz aşağıdaki linke tıklayıp ihtarname örneği indirebilirsiniz:

İhtarname gönderilmesine rağmen kiracı aidat ödemezse ikinci ve ardından da son ihtarname çekilir.

Bu basamaktan sonra icra takibi aşamasına geçilmektedir. İcra takibinde aidat ödemeyen taraf apartman yönetimi adına avukatla görüşmektedir.

 

ÖNEMLİ  Kiralanan Evi Kim Boyatır?
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ