Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Ağustos Ayı Kira Artışı Belli Oldu

Ağustos Ayı Kira Artışı Belli Oldu

TÜİK temmuz ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre kira artışında baz alınan yurt içi üretici fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 17,41 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu temmuz ayı enflasyon rakamlarını bugün açıkladı.  Buna göre enflasyon, temmuz ayında yüzde 0,55 artarken, yıllık bazda yüzde 15,85 oldu. Temmuzda bir önceki aya göre en yüksek fiyat artışı yüzde 12,86 ile limonda görüldü. Ana harcama grupları itibariyle Temmuz ayında, ev eşyasında yüzde 1,82, eğlence ve kültürde yüzde 1,62, sağlıkta yüzde 1,20 ve konutta yüzde 1,10 artış gerçekleşti.

AĞUSTOS AYI KİRA ARTIŞI YÜZDE 17,41

TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarında yurt içi üretici fiyat endeksinin 12 aylık ortalaması kira artışında baz alınıyor. Buna göre Ağostos ayında  kirasına zam yapılacak kiracılar için yapılacak zam en çok yüzde 17,41 olacak, bu rakamı geçemeyecek.

ÖRNEK KİRA TABLOSU

  • Kiranız:1.000 lira
  • Zam tutarı: 174 lira
  • Ağustos ayı zamlı kiranız: 1.174 lira olacak

KİRAYA İTİRAZ

Yasa gereği, yapılabilecek kira artışı, bir önceki yıla ait yurt içi üretici fiyat endeksinin 12 aylık ortalamasını (Yİ-ÜFE) geçemiyor. Yani çoğu kiracının istediği gibi zam söz konusu olmadan yenilenecek bir kira sözleşmesini talep etmek kanunen mümkün değil ancak ev sahibiniz o ayki Yİ-ÜFE artış oranının üzerinde bir kira artışı talep ettiğinde yasal olarak itiraz etme hakkınız doğuyor. 

Yasalarca izin verilen oranların üzerinde bir artış yapılmışsa; kiracı, kira bedelinin tespiti için dava açarak zamma itiraz etmiş oluyor. Kira bedelinin belirlenmesi amacıyla açılacak bu dava söz konusu taşınmazın bağlı olduğu bölgedeki Sulh Hukuk Mahkemesi‘nden açılıyor.

ÖNEMLİ  421 Bin Konutu Kadınlar Aldı

Bu dava, yeni kira döneminin başlangıç tarihinden otuz gün önceki bir tarihte ( en geç otuz gün ) açılırsa veya ev sahibi bu süre içinde kiracıya kira bedeline zam yapacağı konusunda yazılı bildirimde bulunulmuşsa, mahkeme tarafından belirlenen kira bedeli, yeni kira döneminin başlangıcından itibaren kiracıyı etkilemektedir.

Ev sahibinin kira dönemi bitmeden önce kiracıya yeni ve zamlı bir sözleşme imzalatması kanuna aykırıdır. Bu durumda kiracı Sulh Mahkemesi’ne başvurabilir ve mahkemece belirlenecek kira bedelini öder. Mahkemenin belirlediği kira bedeli yeni sözleşmenin başlangıç tarihinden itibaren geçerli olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ