Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Adana’da satılık villanın fiyatı 3 günde 3 milyon 500 bin lira zamlandı

Sarsıntıların etkilediği vilayetlerden biri olan Adana’da, fırsatçılık yapan mesken sahibinin 3 günde değiştirdiği ilan fiyatları pes dedirtti.

Adana’da satılık villanın fiyatı 3 günde 3 milyon 500 bin lira zamlandı

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen zelzelelerin akabinde mesken sahipleri kiralık ve satılık dairelerinin fiyatlarını artırdı.

15 binden fazla binanın yıkılmasının akabinde vatandaşlar müstakil konutlara ve villalara yöneldi.

Bu durumu fırsata çevirenler, fiyatlara yüzde 50’den fazla artırım yaptı.

Bir internet sitesi üzerinden Adana’nın merkez Sarıçam ilçesine bağlı Menekşe Mahallesi’nde ‘Stadyuma yakın 6+1 akıllı mesken sistemli site içi lüks’ başlığıyla satışa sunulan 6+1 villaya 20 günde 3 milyon 500 bin lira artırım yapıldı.

Fiyatın 3 günlük değişimi

8 Şubat 2023 tarihinde 10 milyon 500 bin liraya satışa konulan villa, 18 Şubat’ta evvel 11 milyon 500 bin liraya, 28 Şubat’ta ise 14 milyon liraya çıkartıldı.

20 günde 3 milyon 500 bin lira artırım yapılan villa, zelzele fırsatçılığını bir kere daha gözler önüne serdi.

“Anormal derecede fiyatlar yükseldi”

Villa fiyatlarının yanı sıra müstakil mesken fiyatlarının da arttığını belirten Adana Emlakçılar Esnaf Odası Lideri Dava Uçar, şunları söyledi:

Allah mesken sahiplerine vicdan versin. Sahiden sarsıntısı fırsat bilip çok olağandışı derecede mesken fiyatlarını arttırdılar. Müstakil konutların fiyatları artarken apartmanların fiyatları düştü. Kuzey Adana bölgesinden müstakil konutların olduğu bölgeye gerçek bir göç başladı. Müstakil meskenlerin kirası sarsıntı öncesi 2 bin lirayken artık 5-6 bin liraya yükseldi. Müstakil konutlarda hayat var, apartmanlarda ise ışıklar kapalı. Hal bu türlü olunca da fiyatlar çok yükseldi. İnanılmaz fahiş fiyat artışıyla karşı karşıya kaldık. Bununda engellenmesi için biz emlakçı arkadaşlarımızla ‘Fahiş fiyat artışına son’ diyerek kamu spotu başlattık. Bütün arkadaşlarımız buna uğraş ediyorlar. Fahiş fiyatın önüne geçilmesi gerek.

“İşte bu fırsatçılık”

Villa satışlarında fiyatların yer yer 2 katına çıktığını anlatan Dava Uçar, daha sonra şunları söyledi:

Özellikle villa satışlarında çok olağandışı derecede yükseliş oldu. Gerek Sarıçam, gerekse Çukurova bölgesinde önemli fiyat artışları var. Zelzele öncesinde 3 milyon 500 bin liradan satılamayan, 2 milyon 950 bin liraya kadar düşen villa, sarsıntıdan sonra 8 buçuk milyondan satışa koydu beşerler. İşte bu fırsatçılık. Şambayadı bölgesinde 5-6 milyon liradan satılamayan villalar bugün 10-12 milyondan müşteri buluyor.

ÖNEMLİ  Bayramda konut satışları yavaşladı, kiralar yükselmeye devam etti
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ