Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

8.500 Lojman Satışa Çıktı

8.500 Lojman Satışa Çıktı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, lojmanların ekonomiye kazandırılması için yeniden çalışmalara başladı. İhalesi ve bedel tespit çalışması devam eden lojmanlara alıcıların ilgisi büyük. Bakanlık tarafından 2020 yılı başında başlatılan çalışma kapsamında bugüne kadar satılan 1.612 konuttan ekonomiye 418 milyon katkı sağlandı.

Lojman İhaleleri Başladı

Koronavirüs nedeniyle askıya alınan kamu konutları satışına yeniden başlandı. Bu zamana kadar En çok konut; Ankara, Antalya, İzmir, Mersin ve Konya’da satıldı. Bu yılın sonuna kadar bakanlığın 1.5 milyar lira değerinde 8.500 kamu konutunun daha ihale yapılması bekleniyor.

İhaleler kamu konutunun bulunduğu il müdürlükler tarafından yapılırken, ihaleye geçici teminat bedelini yatıran herkes katılabilecek. İhalede teklif edilen en yüksek bedel kamu konutunun satış bedeli olarak açıklanıyor.

Memura Öncelik

İhalede tespit edilen bedel üzerinden konutta oturan memura öncelikli satın alama hakkı ile yüzde 10 indirim yapılıyor ve 5, 7 ve 10 yıl süreyle ödeme seçenekleri sunuluyor.

Memur, konutu satın almak istediğini idareye bildirecek ve ihale bedelini 5 yılda ödemek istemesi halinde, yüzde 20’si peşin kalan tutarı 60 ay, 7 yılda ödemek istemesi durumunda yüzde 25’i peşin kalan tutarı 84 ay, 10 yılda ödemek istemesi halinde ise yüzde 30’u peşin kalan tutarı 120 ay olmak üzere TÜFE oranında artışlarla taksitli ödeme yapabilecek. TÜFE en fazla yüzde 12 olarak hesaplama yapılacak.

Kamu konutunda oturan memurun, satın almak istememesi halinde ise kamu konutu ihalede en yüksek teklif veren istekliye peşin veya yüzde 25’i peşin olmak üzere 2 yıla kadar taksitle satışı sağlanacak.

Emlak Katılım’dan Lojman Kredisi

Emlak Katılım, kamu lojman satışlarına özel finansman desteğine kaldığı yerden devam ediyor. 120 ay vadeye kadar tüm vadelerde yüzde 0,76 oran ile konut finansmanı sunan Emlak Katılım, kamu lojmanı almak isteyenleri şubelerine bekliyor.

ÖNEMLİ  Mesken yenileme pazarı 2028’de 1 trilyon doları aşacak

Kamu lojman satışlarında gerçekleştireceği finansman desteğinde oran değişikliğine giden banka, yeni oranını yüzde 0,76 olarak belirlendi.

Güçlü bir şekilde geçiş yaptığımız normalleşme döneminde Emlak Katılım, başlatacağı kamu lojman satışlarının tüm vadelerinde yüzde 0,76 oranı ile konut finansmanı sunulacak.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ