Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

30 Milyon Kişi Sorunlu Binalarda Yaşıyor!

30 Milyon Kişi Sorunlu Binalarda Yaşıyor!

Fuzulev Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, “Türkiye’de 7 milyon 500 bin sorunlu konutta en az 30 milyon kişi yaşıyor.”

TÜRKİYE’DE 20 MİLYONA YAKIN KONUT VAR

Türkiye’de konut sayısının 19 milyon 500 bin olduğunu söyleyen, Fuzulev Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, ülkede son yıllarda satılan konut sayısının bir milyonu aştığını, geçen yıl 1 milyon 400 bin konutun el değiştirdiğini açıkladı.

ACİL YENİLENMESİ GEREKEN KONUT SAYISI ÇOK YÜKSEK

Türkiye’de sadece evlilik ve boşanmalarla yılda 700 bin konut ihtiyacının ortaya çıktığını dile getiren Akbal, çok ciddi bir konut stokunun da elden geçirilmesi gerektiği konusunun gündemde olduğunu vurguladı. Ülkedeki mevcut konut stokunda ciddi oranda sorunlu ev bulunduğunu kaydeden Akbal, bu konutların yenilenmesi gerektiğini ifade etti.

7,5 MİLYON SORUNLU BİNA

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) açıkladığı verilere göre Türkiye’deki 19,5 milyon konuttan 7,5 milyonunun sorunlu olduğunu aktaran Akbal, Eurostat’ın verilerine göre bu sorunlar arasında çatı akması, rutubet ve yalıtımsızlık gibi sıkıntıların başı çektiğinin altını çizdi. Akbal, “Türkiye’nin nüfusunun 82 milyon olduğu düşünüldüğünde bu 7,5 milyon konutta en az 30 milyon kişi yaşıyor.” diye konuştu.

ÜLKE NÜFUSUNUN 3’TE 1’İ SORUNLU EVLERDE YAŞIYOR

Akbal, başta Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum olmak üzere uzmanların Türkiye’deki 7-7,5 milyon konutun yenilenmesi gerektiğini söylediğini ifade etti. Bu konutların yenilenmesine dair gereklilik nedenlerinin başında güvenliğin geldiğini dile getiren Akbal, bu olayın bir de refah ve konfor boyutu olduğunu bildirdi. Akbal, “Bu açıdan değerlendirildiğinde, bugün Türkiye nüfusunun çok büyük bir bölümünün sorunlu olarak nitelendirilen konutlarda ikame ettikleri görülüyor.” dedi.

ÖNEMLİ  'Türkiye, hasar tespitinde birinci 3'te yer alıyor'

BU CİDDİ SORUN BİRAN EVVEL GİDERİLMELİ

Avrupa’daki toplam nüfusun yüzde 13,1’inin rutubetli, çatısı akan veya sorunlu evde oturduğunu aktaran Akbal, “Avrupa’da son 10 yılda bu oran yüzde 18 seviyesinden yüzde 13 seviyelerine geriledi. Türkiye’ye baktığımızda ise bizim burada kat etmemiz gereken ciddi bir mesafe var. Son verilere göre Türkiye’deki nüfusun yüzde 38’e yakını bu tür sorun evlerde yaşıyor. Bu oran 2006’da ise yüzde 45’e yaklaşıyordu. Her ne kadar 10 yıl öncesine göre ciddi bir ilerleme kaydetmiş olsak da hala önümüzde alınacak bir mesafe var. Bu konuda sektörün tüm paydaşlarına ve özellikle biz gayrimenkul şirketlerine önemli sorumluluklar düşüyor.”

AVRUPA’YA GÖRE ÇOK GERİLERDEYİZ

Toplam 34 ülkenin yer aldığı bu araştırmada, Türkiye’nin, sorunlu ev oranında Avrupa’da yüzde 38 ile birinci sırada bulunurken, onu, yüzde 29,3 ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi, yüzde 25,5 ile Portekiz’in izlediğini söyleyen Akbal, sorunlu evlerin oranının en düşük olduğu ülkelerde ise yüzde 4,2 ile Finlandiya’nın birinci basamakta yer aldığını dile getiren Akbal, Finlandiya’yı yüzde 5,9 ile Norveç’in, yüzde 6,7 ile Slovakya’nın izlediğini açıkladı.

Gerek mevcut evlerin tadilatında, gerekse konut stokunun yenilenmesinde hane halkının önüne çıkan en büyük sorunun finansman olduğunu vurgulayan Akbal, “Bunun için de gayrimenkul şirketlerinin alışılagelmiş çözümlerin dışında, faizsiz peşinatsız ödeme sistemlerini devreye alması gerekiyor. Bu sorunu çözebilirsek Türkiye’de konut sahibi olmak için sırada bekleyen 4 milyon aileyi ev sahibi yapabiliriz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ