Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

250 Bin Dolarlık Konut Alana Vatandaşlık

250 Bin Dolarlık Konut Alana Vatandaşlık

Uzun zamandır sektör tarafından istenene karar sonunda çıktı, 250 bin dolarlık taşınmaz alan yabancıya vatandaşlık hakkı verildi.

VATANDAŞLIK İÇİN TAŞINMAZ ALMA ŞARTI 250 BİN DOLARA İNDİRİLDİ

Sektör temsilcilerinin siyasetçilerle her buluşmasında talep ettikleri, yabancıya konut satışında vatandaşlık tutarının düşürülmesinde karar verildi. Dün yayımlanan Resmi Gazete’de yer alan karara göre, yabancıların Türk vatandaşlığı almak için karşılamak zorunda olduğu mali ve yatırım kriterleri düşürüldü. Bundan sonra yabancılar, 250 bin dolar tutarında taşınmazı tapu kayıtlarına üç sene satılmaması şerhi konulmak şartıyla satın aldıklarında Türk vatandaşı olabilecek. Bu tutar daha önce 1 milyon dolardı.

50 KİŞİ İSTİHDAM EDENE DE VATANDAŞLIK

500.000 dolar sabit sermaye yatırımı yapanlar ile 500.000 dolar mevduatı 3 sene süreyle Türk bankalarında tutan veya devlet tahvili alana da vatandaşlık verilecek. Gayrimenkul yatırım fonu katılma payı almak suretiyle vatandaşlık kazanılabilmesi için öngörülen tutar sınırı da 1.5 milyon dolardan 500 bin dolara indirildi. İstihdam oluşturma yoluyla vatandaşlık kazanılabilmesi için sınır da 100 kişiden 50’ye düşürüldü.

Vatandaşlık kazanma başvuruları ile ilgili süreci takip etmek amacıyla İçişleri Bakanlığı bünyesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsilcilerinden oluşan komisyon kurulacak.

YABANCIYA KONUT SATIŞI REKOR KIRDI

TÜİK verilerine göre, konut kredi faizlerinin yıllık yüzde 30’a yaklaşması, KDV ve tapu harcı indirimlerinin de 31 Ekim 2018 tarihinde sona erecek olması sebebiyle konut satışları yavaşladı. Türkiye genelinde konut satışları Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12.5 azalarak 105 bin 154, 8 aylık konut satışı ise 875 bin 64’ü oldu. İpotekli konut satışları 2017 yılına göre yüzde 67.1 azaldı. Yabancılara yapılan konut satışları da yüzde 129.6 artarak 3 bin 866’ya çıktı.

ÖNEMLİ  Şantiyelerde Koronavirüs Tedbirleri Arttırıldı!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ