Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

2020 Tapu İşlemleri Rehberi

2020 Tapu İşlemleri Rehberi

Tapu ile ilgili her türlü işlem devlet kurumu olan Tapu Müdürlüklerinde gerçekleştirilir. Tapu devir işlemini kısa sürede halletmek için ilk olarak randevu almış olmanız ve Tapu Müdürlüğü tarafından istenen belgeleri düzenlemeniz, tapu harcı ile tapu döner sermaye bedelini ödemiş olmanız gerekir.

Tapu Müdürdüğü’nde yapılan devir işlemi için öncelikle randevu alınması gerekiyor. Tapu devri randevu alma işlemi taşınmazın bağlı olduğu Tapu Dairesi’nden öğleden önce sıra numarası alınarak, Tapu ve Kadastro Müdürlüğüne ait olan e-randevu sistemi üzerinde ve ALO 181 hattından yapılabilir.

Randevu Almak için Tıklayınız…

Başvuru onaylandığı taktirde en kısa zamanda SMS yoluyla mesaj gönderilmektedir. Tapu dairesi tarafından işlem onayı tarafınıza bildirildiğinde; sizden tapu harcı ve döner sermaye ödemenizi yapmanız ve mesajda belirtilen gün ve saate tapu devir işlemi için tapu dairesinde bulunmanız istenecektir.

Alo 181 üzerinden veya tapu ve kadastro genel müdürlüğü internet sitesi üzerinden almış olduğunuz ve onaylanan randevu gün ve saatinden en az 15 dakika önce orada bulunmanız gerekmektedir.

İşlemlerinizi sizin adınıza başkası yürütecekse, vekalet verdiğiniz kişilerin orada istenilen zamanda olması gerekmektedir.

Tüm evraklarınız eksiksiz bir şekilde tamamlanmış, tapu harcı ve tapu döner sermaye bedeli ödenmiş olarak, “Akit Odası”nda tapu kayıtlarınız imzalanır.

En son basamak ise tapu müdürünün imzalamasıdır. Müdür imzasının ardında tapu devir işlemleri bitmiş olur ve tapu devri gerçekleşir.

Tapu Devir İşlemi İçin Gerekli Belgeler

Satış ile ilgili gerekli evrakları aşağıda bulabilirsiniz. Güncel bilgilerinize buradan göz atmayı unutmayın.

  • Nüfus cüzdanı ve temsil belgesi (taşınmaz sahibi ile alıcısının veya yetkili temsilcilerinin nüfus cüzdanı ve temsil belgesi)
  • İcra Müdürlüğü’nün Satış Müzekkeresi (cebri icra yolu ile satılmış ise)
  • Mahkeme Müzekkeresi (ortaklığın giderilmesi davası yolu ile satılmış ise)
  • Bina vasıflı taşınmazlarda Zorunlu Deprem Sigortası
  • İlgili belediyeden alınmış Emlak Vergisi değerini belirtir belge
ÖNEMLİ  Emlak Vergisinde Muafiyet Şartları

2020 Tapu Harcı Ne Kadar?

Tapu harcı veya yaygın adıyla tapu masrafı, satışı gerçekleştirilen tüm gayrimenkuller için tapuda beyan edilen satış bedelinin yüzde 4’ü olarak hesaplanan ve ödemesi zorunlu olan bir harçtır.

Tapu harcını, alıcı ve satıcıdan eşit olarak yani her birinden satış bedelinin yüzde 2’si oranında tahsil edilir. Bazı durumlarda anlaşmaya bağlı olarak bu ödemeyi sadece alıcı yüzde 4 şeklinde yapar.

Tapu harcı, tapuya alıcı veya satıcının beyan ettiği gayrimenkul alış/satış tutarı üzerinden yapılır. Örneğin; 

Gayrimenkul alış/satış bedelinin tapuya 400 bin lira olarak beyan edilmesi durumunda hem alıcı hem de satıcı 8.000 lira tapu harç bedeli ödemesi yapar. Yani toplamda 16 bin lira ödeme gerçekleştirilir.

Satış işlemlerinde 2020 yılı için döner sermaye hizmet bedeli 157 lira, ilave hizmet bedeli 21,50 lira olmak üzere 178,50 lira döner sermaye bedeli bulunuyor. 

Tapu Devir İşlemlerinde Dikkat

  • Tapu harcı üzerinde usulsüzlük yaparsanız hem alıcı hem de satıcı olarak para cezası ile karşılaşabilirsiniz.
  • Randevu saatinize 15 dakika kala, başvuru yaptığınız Tapu ve Kadastro Müdürlüğü binasında olmanızı tavsiye ederiz.
  • Tapu devir işlemleri esnasında hem alıcının hem de satıcının hazır bulunması gerekmektedir. Ancak gerekli belgelere sahip vekiller aracılığı ile de işlem tamamlanabilmektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ